Politika Top Zahraničné

Viac peňazí, menej luxusu. Aj takto sa zmení život von der Leyenovej kvôli novej funkcii

Ursula von der Leyenová počas prejavu v europarlamente. Zdroj: SITA/AP

BRUSEL – Ursula von der Leyenová získala nový džob. Od novembra nahradí na čele Európskej komisie (EK) Jeana-Claude Junckera. Pre bývalú nemeckú ministerku obrany to neznamená len zmeny v úlohách, ktoré ju čakajú, ale aj nový plat, nové miesto bývania a bežné lety namiesto súkromných.

 

Ursula von der Leyenová odstúpila z funkcie ministerky zahraničia 18. júla. Na jeseň 1. novembra oficiálne prevezme funkciu šéfky eurokomisie. Aj pre vysokopostavených politikov znamená zmena práce aj zmenu životných podmienok. To platí aj pre Ursulu von der Leyenovú.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť zmeniť svoje bydlisko. Vráti sa tak do svojho rodného Bruselu, kde prežila prvých 13 rokov svojho života.

Pri plate 30-tisíc eur si ubytovanie nájde ľahko

Napriek vysokým cenám prenájmov v Bruseli by nemalo byť hľadanie nového príbytku pre von der Leyenovú problémom. Prinajmenšom nie finančným. Ako prezidentka EK zarobí mesačne v hrubom 27 903 eur, čo je o dobrých 5000 eur viac, ako doteraz. To zodpovedá 138 percentám základného platu v najvyššej mzdovej skupine.

Zatiaľ, čo europoslanci sami rozhodujú o výške svojich diét, eurokomisári takú možnosť nemajú. Európska rada od roku 1967 stanovila pevné platy v “nariadení o pravidlách odmeňovania vysokopostavených úradníkov EÚ”.

Nemecké vládne lietadlo Airbus A340 Konrad Adenauer. S ním si už Ursula von der Leyenová nezalieta. Zdroj: wikipedia

Lety len bežnými pravidelnými linkami

Napriek výrazne vyššiemu platu, čaká na von der Leyenovú aj určité zníženie pohodlia a luxusu. Ako ministerka obrany mohla využívať pre svoje cesty lietadlá z vládnej letky. Tie už jej nebudú k dispozícii, povedala hovorkyňa príslušného úradu. Vo výnimočných prípadoch si môže objednať “letecké taxi”. Za výnimočný prípad sa považuje situácia, keď nie je k dispozícii priama linka. Každý štvrťrok sa zverejňujú cestovné náklady všetkých členov eurokomisie.

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker skončí vo svojej funkcii. Zdroj: TASR/AP

Bodyguardi, služobné vozidlá, nepriestrelné okná

V čase, keď sa von der Leyenová o 15 týždňov oficiálne stane nástupkyňou Jeana-Clauda Junckera, dostane spolu so svojím tímom kancelárie v budove oproti prezidentskému úradu.

Napriek týmto všetkým zmenám si mohla politička na niektoré opatrenia zvyknúť už v predošlom zamestnaní. V Bruseli budú jej stálymi spoločníkmi osobní strážcovia. K tomu treba pridať nepriestrelné okná a služobné vozidlá, ako aj zabezpečené komunikačné prostriedky.

Von der Leyenová si však bude asi dlhšie zvykať na jednu skutočnosť, ktorú nevyváži ani vysoký plat. Jej vidiecky dom, a tým pádom aj jej rodina, je od Bruselu vzdialený o 200 kilometrov viac, ako od Berlína.

Galéria
Ursula von der Leyenová počas diskusie v europarlamente. Sin-ťiang
Ursula von der Leyenová počas prejavu v europarlamente. Zdroj: SITA/AP
Ursula von der Leyenová počas prejavu v europarlamente. Zdroj: SITA/AP
Ursula von der Leyenová so Jeanom-Claudeom Junckerom. Zdroj: SITA/AP
Predseda Európskej rady Donald Tusk víta kandidátku na post predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyenovú pred rokovaním v Bruseli 4. júla 2019. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next