Spoločnosť Zahraničné

Viac ako pol milióna detí nedostalo v Spojenom kráľovstve vakcínu proti osýpkam, UNICEF hovorí o časovanej bombe

Vo Veľkej Británii nebolo zaočkovaných proti osýpkam viac ako pol milióna ľudí. FOTO TASR - Roman Hanc

LONDÝN – Viac ako pol milióna detí v Spojenom kráľovstve nedostalo v rokoch 2010 až 2017 rozhodujúcu vakcínu proti osýpkam. Vyplýva to z analýzy Detského fondu OSN (UNICEF), napísala vo štvrtok spravodajská stanica BBC.

 

Správa OSN prichádza po varovaní šéfa britskej Národnej zdravotnej služby (NHS) Simona Stevensa, že v Anglicku len za jeden rok zaevidovali takmer štvornásobný nárast prípadov osýpok.

Stevens zároveň vyzval rodiny na vakcináciu s tým, že ľudia, ktorí očkovanie odmietajú, predstavujú “pre verejné zdravie rastúcu časovanú bombu”.

V správe sa uvádza, že podľa údajov zozbieraných z celého sveta v rokoch 2010 až 2017 nedostalo prvú dávku vakcíny proti tomuto ochoreniu 169 miliónov detí.

Osýpky patria k najviac nákazlivým ochoreniam a rýchlo sa šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými ľuďmi. Spôsobujú časté komplikácie — zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému, ktoré môžu byť smrteľné.

Potrebné sú dve dávky

Podľa zdravotníckych expertov zabezpečia plnú ochranu dieťaťa proti osýpkam dve dávky očkovacej látky.

UNICEF tvrdí, že k nedostatočnej miere zaočkovanosti na svete viedla zmes neochoty vidieť nebezpečenstvá spojené s osýpkami, dezinformácií, skepticizmu v súvislosti s očkovaním a nedostatočného prístupu k vakcínam.

Na čele zoznamu nezaočkovaných detí v rokoch 2010-17 v krajinách s vysokými príjmami sa umiestnili Spojené štáty, pričom prvú dávku vakcíny tam nedostalo 2.593.000 detí. Vo Francúzsku v tomto období nezaočkovali 600.000 detí.

Podľa UNICEF sú “ešte alarmujúcejšie” počty detí, ktoré nedostali druhú dávku vakcíny. Podľa údajov OSN sa to týka 20 krajín subsaharskej Afriky, na základe čoho je v detstve vystavených vyššiemu riziku nákazy ochorenia vyše 17 miliónov dojčiat ročne.

Spojené štáty evidujú najviac prípadov osýpok od roku 1994

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v stredu oznámilo, že v roku 2019 zaevidovali v USA 695 prípadov osýpok. Podľa CDC je to najviac od roku 2000, keď bolo toto ochorenie v Spojených štátoch vyhlásené za oficiálne eliminované, píše v noci na štvrtok agentúra AFP.

“Vysoký počet prípadov v roku 2019 je primárne výsledkom niekoľkých veľkých ohnísk – jedného v štáte Washington a dvoch veľkých epidémií v New Yorku, ktoré sa začali koncom roku 2018,” uvádza sa v citovanom vyhlásení CDC.

Agentúra AP predtým v stredu informovala, že prípady osýpok v Spojených štátoch dosiali svoje maximum za ostatných 25 rokov. Za rozšírenie osýpok podľa AP môže vo veľkej miere dezinformačná kampaň, na základe ktorej rodičia odmietajú očkovanie svojich detí.

Podľa zistení agentúry AP tak už v tomto roku počet prípadov osýpok v USA prekročil číslo 667, čo bolo celkové množstvo za rok 2014. Na základe tohto údaju AP konštatuje, že v tomto roku sa v USA vyskytlo najviac prípadov osýpok od roku 1994.

Primátor mesta New York Bill de Blasio vyhlásil začiatkom apríla zdravotnú pohotovosť v niektorých častiach Brooklynu a v rámci boja proti vysokému výskytu osýpok tam nariadil celoplošné očkovanie všetkých ľudí, ktorí s týmto vírusom môžu prísť do kontaktu.

Vysoký počet prípadov osýpok zaznamenali najmä v radoch príslušníkov ultraortodoxnej židovskej komunity.

Podľa nových pravidiel každý, kto sa nedal zaočkovať proti osýpkam, mumpsu a rubeole (vakcína MMR), alebo nemá potvrdenie o imunite, riskuje pokutu vo výške 1000 dolárov.

V súvislosti s epidémiou osýpok vyhlásil koncom marca okres Rockland v americkom štáte New York výnimočný stav. CDC odporúča očkovať proti osýpkam každého Američana staršieho ako rok.