Domáce Politika

Via Iuris pripravila web s informáciami o uchádzačoch na generálneho prokurátora

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Organizácia Via Iuris pripravila webovú stránku zadobruvolbu.sk. Jej cieľom je podrobne oboznámiť verejnosť s uchádzačmi o post generálneho prokurátora. Informovala o tom hovorkyňa Via Iuris Katarína Žitniaková.

 

“Odbornosť, silný morálny kredit, odvaha a veľká chuť chrániť zákonnosť na Slovensku sú predpoklady, ktoré by sme mali od budúceho generálneho prokurátora vyžadovať. Je pozitívne, že verejnosť má široké spektrum možností dozvedieť sa viac o jednotlivých uchádzačoch, my sme tieto mnohokrát obšírne podklady zhrnuli do prehľadnejšej podoby na jednom mieste,“ uviedla advokátka spolupracujúca s Vis Iuris Kristína Babiaková.

Stránka ponúka aj podrobnosti o tom, aké problémy v prokuratúre vidia jednotliví uchádzači a aké riešenie ponúkajú, priblížila hovorkyňa. Návštevník sa podľa Žitniakovej na webe dozvie aj všeobecné informácie o funkcii generálneho prokurátora, jeho postavení, právomociach a o priebehu voľby. Ponúka aj všeobecné informácie o fungovaní tejto inštitúcie. O post generálneho prokurátora sa uchádza sedem kandidátov. Parlament má voliť kandidáta na šéfa prokurátorov na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Ešte predtým majú prejsť kandidáti verejným vypočutím pred ústavnoprávnym výborom, ktoré je naplánované na 19. a 20. novembra. Generálneho prokurátora menuje prezident SR.