Domáce Politika Spoločnosť

Via Iuris pripravila pre kandidátov na ústavných sudcov niekoľko otázok. Tie by mali poukázať na rozdiely medzi nimi

Zdroj: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Organizácia VIA IURIS v spolupráci s odborníkmi na ústavné právo zostavila a dnes poslala všetkým poslancom parlamentu zoznam 30 základných otázok, na ktoré by podľa nej mali uchádzači o post ústavných sudcov pri nadchádzajúcom vypočúvaní v parlamente zodpovedať. Ako ďalej agentúru SITA informovali zástupcovia organizácie, vypočutie by podľa nich malo byť tak podrobné a dôkladné, aby sa ukázali rozdiely medzi kandidátmi a aby bolo zjavné, ktorí kandidáti sú na túto funkciu najspôsobilejší.

“Keďže pre dobrého ústavného sudcu je kľúčová osobnosť, hodnotové postoje a charakter, je veľmi dôležité, aby sa otázky zamerali aj na tieto požiadavky. Preto navrhujeme najmä otázky, ktoré neskúmajú špecifické odborné znalosti kandidátov, ktoré by sa dali naučiť z učebníc, ale snažia sa ukázať ich spôsob myslenia a ich hodnotové postoje. Otázky sme zverejnili, aby mali všetci kandidáti rovnakú šancu premyslieť si odpovede a aby nikto nebol znevýhodnený,” uviedol v tejto súvislosti právnik VIA IURIS Peter Wilfling.

Advokátka Kristína Babiaková zdôraznila, že podľa prieskumu VIA IURIS viac ako 83 percent opýtaných občanov preferuje, aby kandidáti verejne odpovedali na veľký počet podrobných otázok, aby sa zistilo, či sú dôveryhodné osoby a odborníci. “Pre veľmi silné právomoci, ktoré má ústavný súd, je potrebné venovať rovnako dôkladnú pozornosť všetkým potenciálnym ústavným sudcom,” dodala.

Otázky VIA IURIS rozdelila do piatich tematických oblastí, konkrétne “Skúsenosti kandidátov a ich prínos pre ochranu základných práv”, “Etické dilemy ústavného sudcu”, “Aktivizmus a zdržanlivosť ústavného sudcu”, “Názory na rozhodovaciu činnosť Ústavného súdu SR a Európskeho súdu pre ľudské práva” a “Základné doktríny Ústavného súdu SR”. Znenie všetkých otázok možno nájsť na stránke www.zadobruvolbu.sk

 

Poslanci parlamentu dostali otázky pre kandidátov od Via Iuris. Zdroj: TASR / Martin Baumann