Košice Regióny

Verejný cintorín a krematórium zanechal predchádzajúci prevádzkovateľ v zlom stave, tvrdí košický magistrát

Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – Verejný cintorín a krematórium v Košiciach, ktorých správcom je od novembra minulého roku Správa mestskej zelene (SMsZ), je po odovzdaní od predchádzajúceho prevádzkovateľa v žalostnom stave. Po kontrolnom dni na oboch týchto pohrebiskách o tom informoval Magistrát mesta Košice.

 

Hlavnou témou kontrolného dňa, na ktorom sa okrem košického primátora Jaroslava Polačeka zúčastnili aj viceprimátor Marcelom Gibóda, riaditeľ Magistrátu mesta Košice Marcel Čop a riaditeľka Správy mestskej zelene Marta Popríková, bolo zhodnotenie obdobia od prevzatia Verejného cintorína a krematória Správou mestskej zelene. „Mnohí hovorili o tom, že to SMsZ nezvládne, že nastanú katastrofické scenáre. Nič také sa nestalo, a ja sa chcem poďakovať riaditeľke správy mestskej zelene a riaditeľovi magistrátu, že tento prechod zvládli a že už riešia problémy, ktoré nás tu čakali. Tie priestory sú naozaj v katastrofálnom stave a je na nich vidno, že boli desaťročia neudržiavané. Kancelárie sú plesnivé, hygiena, sanita sú v príšernom stave. Toto všetko prechádza postupne rekonštrukciou,” uviedol primátor.

Ako ďalej dodal Polaček, SMsZ robí všetko pre to, aby sa najmä zamestnanci, ktorých prevzali od bývalého prevádzkovateľa, cítili dobre a bezpečne. Takisto chcú postupnými opatreniami docieliť, aby služby, ktoré majú poskytovať Košičanom, boli na takej úrovni, ako si súčasná doba vyžaduje. “Niektoré veci už robíme, napríklad na opravu kremačnej pece je vyčlenených 120-tisíc eur. Zároveň musíme urobiť rôzne ochranné nátery, máme už kúpenú aj novú audiotechniku do obradnej siene. Cieľom je, aby všetky pietne akty, ktoré sa tu robia, boli na takej úrovni, ako si dnes pozostalí predstavujú a vyžadujú,“ dodal primátor.

Pokrivená dlažba, zdevastované omietky

Na cintoríne je podľa riaditeľky SMsZ Marty Popríkovej mnoho problémov. Prvým z nich je parkovanie pred vchodom, respektíve pred cintorínom. Parkovisko je totiž permanentne plné áut aj vtedy, keď sa na cintoríne nekoná žiadny smútočný obrad. Tento problém už začali riešiť. Problémy sú aj v Kolumbáriu, kde je jedna stena s urnami nebezpečne naklonená a ďalšia sa „odliepa“ od základu. Dosť zle vyzerá aj prepadávajúca sa a pokrivená dlažba, zdevastované omietky a najmä rozbité ústredné schodisko. SMsZ už má riešenia, musí však počkať na priaznivejšie počasie, aby mohli začať s prácami a vyzeralo to tam ako dôstojné pietne miesto.

Košické mestské zastupiteľstvo schválilo v júli 2019 zámer zveriť SMsZ správu oboch pietnych miest za účelom zabezpečenia údržby a správy areálov, cintorínov a prevádzkovania pohrebnej služby, krematória a pohrebísk, v súlade so zákonom o pohrebníctve.