Politika Zahraničné

Venezuelská vláda odsúdila Trumpove násilnícke vyhrážky

Donald Trump - Zdroj: SITA/AP/Evan Vucci

CARACAS – Venezuelská vláda v stredu obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa z “násilníckeho vyhrážania”. Reagovala tak na Trumpove slová počas jeho každoročného prejavu o stave Únie, že režim socialistického lídra Nicolása Madura bude “rozdrvený a zničený”.

“Trump uráža a neváži si venezuelský ľud, keď vyslovuje násilnícke vyhrážky voči jeho integrite a proti ústavnej, legitímnej a demokratickej vláde prezidenta Nicolása Madura,” povedal novinárom venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Trump sa má ešte v priebehu stredy stretnúť v Bielom dome s venezuelským opozičným lídrom Juanom Guaidóom, ktorý bol v utorok večer hosťom v americkom Kongrese, keď tam prezident Trump prednášal prejav o stave Únie. Biely dom vo vyhlásení potvrdil Guaidóovu prítomnosť a označil ho za dočasného prezidenta Venezuely. Guaidó sa 23. januára 2019 vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely s tým, že chce zosadiť prezidenta Madura s odôvodnením, že jeho opätovné zvolenie nebolo legitímne.

Guaidóa za dočasného prezidenta následne uznalo viac ako 50 krajín sveta vrátane USA i Európsky parlament. Maduro a jeho spojenci Guaidóa obviňujú, že je bábkou americkej vlády. Európska únia a Spojené štáty zaviedli voči Madurovej vláde sankcie s cieľom vytvoriť na ňu nátlak.