Politika Top Zahraničné

Venezuelská opozícia nemôže kandidovať v prezidentských voľbách

CARACAS – Hlavné opozičné strany vo Venezuele majú zákaz zúčastniť sa na budúcoročných prezidentských voľbách. V nedeľu sa tak vyjadril prezident Nicolás Maduro tvrdiac, že len tie strany, ktoré sa zúčastnili na nedeľňajších komunálnych voľbách, budú môcť nominovať svojich kandidátov na novú hlavu štátu.

Podľa jeho slov „strany, ktoré sa dnes nezúčastnili a vyzvali k bojkotu volieb, sa na nich nemôžu ďalej zúčastňovať”. Zároveň skonštatoval, že „opozičné strany zmizli z politickej mapy”. Maduro uviedol, že zákaz kandidovať stanovil na základe kritérií Ústavodarného zhromaždenia.

Bojkot volieb

Predstavitelia hlavných opozičných strán Spravodlivosť prvá, Vôľa ľudu a Demokratická akcia v októbri oznámili, že budú bojkotovať nedeľňajšie komunálne voľby, pretože je volebný systém v krajine predpojatý.

Podľa prvých predbežných výsledkov mala v komunálnych voľbách najväčší úspech vládna socialistická strana, ktorá je pri moci od roku 1991. Z prvých 42 miest, ktoré vyhlásili výsledky, v 41 uspel jej kandidát.

Opozícia podľa výsledkov stratila svoje pozície aj na miestach ako Maracaibo alebo caracaský okres Sucre, ktoré boli doteraz jej baštami. Volebná účasť bola zhruba 47 percent. Venezuelčania si volili starostov do celkovo 335 obcí.

Foto: SITA