Politika Zahraničné

Venezuelčania znova vyšli do ulíc, Guaidó chce vystupňovať tlak na Madura

CARACAS – Občania Venezuely po celej krajine v sobotu znova protestovali proti vláde na demonštráciách, ktoré opozičný líder Juan Guaidó označil za začiatok “Operácie sloboda”, zameranej na vystupňovanie tlaku na rezignáciu prezidenta Nicolása Madura.

“Nežiadame len o vodu a svetlo, ale aj demokraciu a budúcnosť,” vyhlásil Guaidó na hlavnom zhromaždení v metropole Caracas. Zmieňoval sa o rozsiahlych výpadkoch elektriny v krajine z posledných týždňov, ktoré viedli aj k výpadkom dodávok vody, píše agentúra DPA.

Maduro sa podľa vodcu opozície dokáže udržať pri moci len preto, že má podporu ozbrojených polovojenských skupín. Guaidó tiež tvrdí, že vyše 90 percent obyvateľov Venezuely si želá zmenu vlády.

Guaidó, predseda venezuelského parlamentu s prevahou opozície, ktorého uznalo za dočasného prezidenta Venezuely viac než 50 krajín, ešte pred začiatkom sobotňajších protestov vyhlásil, že tieto demonštrácie trvajúce už mesiace vstupujú do “definitívnej fázy”.

Členovia parlamentu pre stanicu VPItv povedali, že na jednej z demonštrácií v meste Maracaibo v sobotu dočasne zadržali dvoch opozičných politikov.

Pri zrážkach s políciou v tomto meste na severozápade Venezuely utrpelo zranenia okolo 30 demonštrantov, informovali noviny El Nacional. Podľa novinárskeho združenia SNTP tam príslušníci národnej gardy udreli aj dvoch novinárov stanice VPItv.

Nové demonštrácie prišli krátko po tom, ako provládne Ústavodarné zhromaždenie zbavilo Guaidóa poslaneckej imunity, čo otvorilo možnosť jeho zatknutia.

Pred takýmto krokom Madura varovali Spojené štáty i susedná Kolumbia, ktoré patria k hlavným podporovateľom Guaidóa. Jeho zadržanie by podnietilo “tvrdú mnohostrannú reakciu”, vyhlásil v stredu kolumbijský prezident Iván Duque.