Top Zahraničné

Venezuela na pokraji revolúcie: Prezident čelí odvolávaniu

CARACAS – Venezuelská Národná volebná rada (CNE) po niekoľkých týždňoch opozičných protestov potvrdila v piatok platnosť petície za odvolanie prezidenta Nicolása Madura a umožnila tak jeho odporcom podniknutie ďalších krokov.

Podľa vyhlásenia predsedníčky CNE Tibisay Lucenovej, ktoré priniesla agentúra AP, bolo predbežne prijatých 1,35 milióna podpisov za spustenie procesu Madurovho odvolania, čo znamená výrazné prekročenie 196-tisícového kvóra stanoveného zákonom. Ďalším krokom bude tzv. validácia týchto podpisov, ktorú musia signatári vykonať osobne v špeciálnych vládnych strediskách v dňoch 20.-24. júna. Stále pritom majú možnosť svoje mená z petície odstrániť.

Opozícia odovzdala CNE začiatkom mája približne 1,8 milióna podpisov požadujúcich vypísanie referenda o odvolaní Madura. Opoziční poslanci obviňujú venezuelskú vládu zo zdržiavania tohto procesu.

Odporcovia vlády tvrdia, že volebná rada postupovala pomaly zámerne s cieľom získať čas. Ak by sa totiž plebiscit uskutočnil po 10. januári 2017, funkcie hlavy štátu by sa v prípade Madurovho neúspechu ujal v zmysle platnej legislatívy jeho viceprezident, čo by vylúčilo predčasnú zmenu na čele krajiny.