Top Zahraničné

Venezuela je v totálnej kríze: Začal veľký dialóg o riešení

SANTO DOMINGO – Zástupcovia venezuelského prezidenta Nicolása Madura a opozície sa v sobotu zišli v Dominikánskej republike, aby začali dialóg o politickej a ekonomickej kríze vo Venezuele.

Stretnutie sa uskutočnilo na nemenovanom meste. Regionálna spravodajská spoločnosť Telesur informovala, že vládnu delegáciu viedla ministerka zahraničných vecí Delcy Rodríguezová. Opozíciu zastupovali jej traja poslanci.

Sprostredkovateľmi schôdzky boli španielsky expremiér José Luís Rodríguez Zapatero, dominikánsky exprezident Leonel Fernández a panamský exprezident Manuel Torrijos. Podľa miestneho denníka Listin Diario by sa mali uskutočniť aj ďalšie kolá takýchto rokovaní.

Venezuela, ktorej ekonomika závisí od vývozu ropy, má veľké problémy kvôli poklesu jej cien. V krajine je nedostatok základných potravín, spotrebného tovaru a liekov. Bežným javom sú výpadky v zásobovaní elektrinou, pričom mnoho úradov pracuje už len dva dni v týždni, aby sa ušetrilo.

Začiatkom mája venezuelská opozícia odovzdala petíciu za referendum o odvolaní Madura. Išlo o prvý krok v procese, ktorý by koncom roka mohol viesť k referendu o jeho odvolaní z prezidentského úradu.

Jednokomorové Národné zhromaždenie okrem toho tento mesiac zablokovalo Madurov pokus udeliť osobitné právomoci sebe i armáde. Opozícia, ktorá vlani v decembri získala parlamentnú väčšinu, Madura obviňuje, že sa takto chce pripraviť na vládnutie v diktátorskom štýle.