Politika Zahraničné

Venezuela a Červený kríž dosiahli dohodu o rozvoze humanitárnej pomoci

Uzavretie dohody v noci na štvrtok v televíznom prejave oznámil venezuelský prezident Nicolás Maduro. Zdroj: TASR/AP

CARACAS – Medzinárodný výbor Červeného kríža bude vo Venezuele distribuovať humanitárnu pomoc. Uzavretie tejto dohody v noci na štvrtok v televíznom prejave oznámil venezuelský prezident Nicolás Maduro.

 

Maduro naďalej odmieta tvrdenia, že súčasná situácia vo Venezuele môže byť označovaná za humanitárnu krízu. Domnieva sa preto, že aj spolupráca s MVČK by sa mala začať “bez grotesknej politizácie” a v podmienkach “rovnosti a rešpektu”.

Venezuelský prezident oznámil súhlas svojej vlády po tom, ako delegácia MVČK vedená jeho prezidentom Petrom Maurerom absolvovala niekoľkodňovú návštevu Venezuely. Stretnutie Madura s Maurerom sa konalo v utorok.

Prívrženci vodcu venezuelskej opozície Juana Guaidóa, ktorý sa vyhlásil za dočasného prezidenta krajiny a v tejto funkcii ho uznáva viac ako 50 krajín sveta, sa koncom februára pokúšali dopraviť na územie Venezuely niekoľko ton humanitárnej pomoci.

Humanitárna pomoc čakala na prevoz v pohraničí Kolumbie a Brazílie, ako aj na holandskom ostrove Curaçao.

Venezuelská vláda však na hraniciach vybudovala zátarasy a hliadky kamiónom nedovolili vstúpiť na venezuelské územie.

Pokusy o prepravu humanitárnej pomoci vtedy Maduro odsúdil ako zámienku s cieľom vytvoriť podmienky pre vojenskú intervenciu zo zahraničia.

Maduro v noci na štvrtok vo svojom prejave vyhlásil, že “Venezuele sa už dostalo prejavov solidarity, podpory a humanitárnej pomoci” od Indie, Číny, Ruska a Turecka.

Podľa odhadov OSN až štvrtina z 30 miliónov obyvateľov Venezuely potrebuje okamžitú humanitárnu pomoc, pričom 3,7 milióna Venezuelčanov trpí podvýživou a najmenej 22 percent detí do päť rokov je chronicky podvyživených.

MVČK vo svojom vyhlásení z minulého týždňa so znepokojením poukázala na to, že súčasná situácia vo Venezuele má závažný vplyv na Venezuelčanov, obzvlášť tých, ktorí nemajú prístup k základným službám.

Caracas za problémy so zásobovaním Venezuely viní Spojené štáty a ich sankcie. Guaidó ich, naopak, pripisuje korupcii a neschopnosti vlády.