Politika Top Zahraničné

Veľký presun americkej armády v Európe: Tisícky vojakov a tankov v Poľsku!

VARŠAVA – Najväcší presun americkej vojenskej tehniky od konca studenej vojny! Do Poľska prúdia v týchto dňoch americkí vojaci a technika ako uistenie v boji proti „množiacej sa ruskej agresii” a ako odpoveď na anexiu Krymu a konflikt na východe Ukrajiny.

V utorok dorazila prvá časť do mesta Wroclaw, ktoré je domovom kľúčovej leteckej základne NATO v juhozápadnom Poľsku. Celkovo má ísť o 3 500 vojakov a 2 800 tankov, obrnených vozidiel, delostrelectva a podporných vozidiel. Ako informuje ĆTK, medzi vozidlami sa nachádzajú tanky M1A2 Abrams, samohýbne húfnice Paladin, bojové vozidlá Bradley či Humvee.

Cieľ? Udržianie Európy v mieri

tank_usa_rusko_polsko

„Toto je jedna časť našich snáh zabrániť ruskej agresii, zabezpečiť územnú integritu našich spojencov a udržať Európu celistvú, slobodnú, prosperujúcu a v mieri,” vyjadril sa v tlačovom vyhlásení zástupca veliteľa US European Command generál poručík Tim Ray.

Vojaci a tanky dorazili do Poľska cez Nemecko v rámci operácie Atlantic Resolve (Atlantické odhodlanie). Američania tak chcú testovať aj to, ako by mohli reagovať na prípadné vypuknutie vojny s Ruskom. Ako uvádza portál news.com.au, počet jednotiek armády USA v Európe je takmer na čísle 70-tisíc.

Zdroj: ph, news.com.au, Foto: SITA, Twitter / U.S. Army Europe