Spoločnosť Top Zahraničné

Veľký objav vedcov. Táto diéta dokáže zabrzdiť rast rakoviny

Ilustračné foto: SITA/AP

DURHAM – Vedci zverejnili v odbornom časopise Nature novú štúdiu o rakovine. Odhalili v nej, že zníženie konzumácie jednej látky dokáže zabrzdiť rast rakovinových nádorov. Dokázali to pri pokusoch s myšami.

 

Podľa novej štúdie dokáže znížený príjem aminokyselín zabrzdiť rast rakovinových nádorov. Obmedzenie konzumácie červeného mäsa a vajec ovplyvnilo terapiu u myší.

“Mohli sme preukázať veľmi silné účinky, rovnaké ako pri účinných liekoch,” povedal šéf tímu vedcov Jason Locasale z americkej univerzity Duke. Vedci sa zaoberali konkrétne aminokyselinou metionín, ktorá hrá významnú úlohu pri raste rakovinových buniek.

Vedci testovali diétu na myšiach. Zdroj: pixabay

Liečba ožarovaním a diéta

Štúdia sa spočiatku zamerala na zdravé zvieratá, potom otestovali diétu na myšiach s rakovinou hrubého čreva a nádoroch mäkkých tkanív. V oboch prípadoch bola úspešná liečba ožarovaním spojená s diétou.

Locasale ale varoval pred očakávaniami, že táto terapia zaberie u iných typov nádorov. Liečebná metóda zatiaľ nie je podľa neho ani zrelá na to, aby bola aplikovaná u ľudí s nádorovým ochorením. Nezávislí odborníci sa takisto domnievajú, že zatiaľ je predčasné hovoriť o jej účinnosti u človeka.

Obmedzenie konzumácie červeného mäsa ovplyvnilo terapiu u myší. Zdroj: pixabay

Mnohé štúdie už predtým opakovane poukazovali na súvislosť medzi určitým spôsobom stravovania a liečbou rakoviny. Podľa Locasala je financovanie takýchto štúdií náročné, pretože sa takéto metódy liečby považujú často za nevýnosné.

Obmedzenie konzumácie vajec ovplyvnilo terapiu u myší. Zdroj: pixabay