Domáce Parlamentné voľby Politika Top

Veľký deň pre Kisku. Rezort vnútra oficiálne zaregistroval jeho stranu

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Bývalý prezident Andrej Kiska už má oficiálne svoju politickú stranu. Ministerstvo vnútra o registrácii “Za ľudí” rozhodlo v zákonne stanovenom termíne, teda 30 dní od odovzdania podpisov. Nový subjekt je už zaradený v Registri politických strán a politických hnutí na stránke rezortu vnútra.

 

Nová strana má svoje sídlo v bratislavskom Ružinove. Jej prípravný výbor tvorí pätica ľudí – bývalý Kiskov poradca ešte z prezidentského paláca Michal Luciak, ktorý je zároveň splnomocnencom, bývala europoslankyňa Jana Žitňanská, niekdajšia štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Mária Kolíková, exhovorca iniciatívy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga a samotný Kiska. „Tisíce podpisov prišlo v obálkach poštou od ľudí z celého Slovenska. Veľmi nás potešilo, že nám ľudia od začiatku takto aktívne vyjadrili podporu. Je to pre nás veľký záväzok a urobíme všetko preto, aby sme ich nesklamali,“ uviedol Kiska. Strana tiež poďakovala 16-tisíc občanom, ktorí sa pod jej vznik podpísali.

S definitívou vyčkával

Dosluhujúci prezident Andrej Kiska potvrdil svoj zámer založiť politickú stranu len začiatkom apríla tohto roka, po druhom kole prezidentských volieb. O tom, že má ďalšie politické ambície mimo prezidentského paláca, sa však vedelo už od mája 2018, keď povedal, že do najvyššej ústavnej funkcie už kandidovať nebude. Detaily však odhaľoval postupne.

Začiatkom júna, dva týždne pred uplynutím jeho prezidentského mandátu, sa na Slovensku objavili bilbordy, na ktorých dominovala žltá farba, heslo “Vráťme Slovensko ľuďom” a symbol +1, ku ktorému sa Kiska hlásil odkedy oficiálne potvrdil, že zakladá stranu.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Známe tváre 

Názov, mená prvých členov a priority vznikajúcej strany predstavil Kiska v polovici júna v Banskej Bystrici. Medzi zakladajúcich členov vtedy zaradil starostu Spišského Hrhova – Vladimíra Ledeckého, Juraja Šeligu, primátora Hlohovca Miroslava Kollára, bývalú štátnu tajomníčku ministerstva spravodlivosti Máriu Kolíkovú, bývalú europoslankyňu Janu Žitňanskú, ekonóma Tomáša Meravého, diplomata Tomáša Valášeka, Mareka Hattasa či Vladimíru Marcinkovú, ktorá mala v paláci počas Kiskovho prezidentovania na starosti regionálnu politiku. Neskôr svoje pripojenie sa ku Kiskovi oznámila aj Veronika Remišová.

Bilbordy s nápisom “Je nás viac” postupne vystriedali tie s Kiskovou podobizňou, ako aj s podobizňou ďalších ľudí, ktorí sa do projektu rozhodli ísť spolu s ním. Fungovať začala aj webová stránka za-ludi.sk.

Podpisy potrebné na registráciu strany odovzdal Kiska na ministerstve vnútra 5. augusta. Ich vyzbieranie mu vraj trvalo tri týždne. Avizoval aj prvý snem strany, ktorý má byť koncom septembra.