Politika Top Zahraničné

Veľký brat ich všetkých vidí: Briti majú po chlebe, tento zákon ich nepotešil!

LONDÝN – Až na tretíkrát, ale predsa sa to podarilo. Veľkú Britániu čakajú zmeny, čo sa týka možnosti sledovania občanov na internete. Nový zákon, ktorý už v roku 2012 navrhla súčasná premiérka Theresa Mayová (vtedajšia ministerka vnútra), považujú kritici za desivý a nebezpečný.

Zákon prešiel v stredu cez obe komory parlamentu aj napriek zdeseniu aktivistov, ktorí si myslia, že britskej vláde dovolí zaznamenať všetko, čo ľudia robia online”. Ako uvádza portál zdnet.com, poskytovateľom internetového pripojenia prikazuje, aby uchovávali históriu ich zákazníkmi prehliadnutých stránok za posledný rok v prípade, že by daného človeka vyšetrovala polícia.

Ratifikácia v najbližších týždňoch

Firmy musia takisto na požiadanie dešifrovať dáta. Ako pripomína portál, zákon dáva spravodajským agentúram právo na hackovanie počítačov a zariadení ľudí, hoci niektoré profesia, ako sú napríklad novinári alebo zdravotnícky personál, sú voči tomu lepšie chránené.

Zákon, ktorý niektorí nazývajú „najextrémnejším sledovacím zákonom, aký bol v demokracii kedy schválený,” by mal byť ratifikovaný v nabjližších týždňoch. Na to, ako bude vláda používať novonadobudnuté možnosti, bude dozerať špeciálne vyčlenený komisár.

Zdroj: ph, zdnet.com, Foto: SITA