Domáce Kultúra Top

Veľké zmeny vo vedení SND. Do kľúčových riaditeľských kresiel si sadnú noví ľudia

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – S novou sezónou prichádzajú zmeny a hneď na najvyšších miestach. Slovenské národné divadlo (SND) má nových riaditeľov. Noví ľudia si sadnú do riaditeľských kresiel v súbore Činohry SND a v Umelecko-dekoračných dielňach SND. 

 

Slovenské národné divadlo má od septembra novú riaditeľku Činohry. Doteraz súbor viedol Peter Kováč. Ten ale ako dočasný riaditeľ inštitúcie musí riešiť iné problémy. Vedením činohry preto poveril dramaturgičku Miriam Kičiňovú. A to na dobu určitú do 31. 12. 2020 alebo do menovania nového riaditeľa činohry budúcim šéfom divadla.

Kováč tak urobil na žiadosť ministerky kultúry Natálie Milanovej (OĽANO). ,,Peter Kováč sa v tomto období musí naplno venovať realizácii opatrení na stabilizáciu súčasnej kritickej ekonomickej situácie SND a vynaložiť všetko úsilie na úhradu finančných záväzkov SND, ktoré má divadlo aj voči svojim divákom za nezrealizované predstavenia počas pandémie koronavírusu od marca tohto roka. Ďalej musí dôsledne dodržiavať záväzné finančné limity určené ministerstvom kultúry a ministerstvom financií,’’ uviedla Milanová.

 

Milanová požiadala Kováča o poverenie nového šéfa činohry. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Ako doma

Miriam Kičiňová nastúpila do činohry SND v roku 2010 ako lektorka dramaturgie, neskôr dramaturgička. Dramaturgicky pripravila mnoho významných titulov – inscenácie Coriolanus, Rivers of Babylon, Natalka, Leni, Elity, Fyzici či Dnes večer nehráme.

Vyštudovala divadelnú dramaturgiu a teóriu a kritiku divadelného umenia na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde absolvovala aj doktorandské štúdium. V rámci programu Erasmus sa zúčastnila na výmennom študijnom pobyte na AGRFT v Ľubľane. Už počas štúdia spolupracovala ako dramaturgička s divadlami Ludus a A.ha.. Zúčastňovala sa tiež ako porotkyňa či dopisovateľka do festivalových denníkov na prehliadkach neprofesionálneho divadla ako napr. Scénická žatva. Ako recenzentka písala pre časopis Javisko, KOD, Divadlo v medzičase a Monitoring slovenských divadiel. 

Miriam Kičiňová pedagogicky pôsobila na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave a na Konzervatóriu v Košiciach. Je externou pedagogičkou na Vysokej škole múzických umení na Katedre scénografie a kostýmového výtvarníctva. V rokoch 2015 – 2019 bola externou dramaturgičkou Štátneho divadla Košice. Spolupracovala aj s Divadlom Jonáša Záborského v Prešove, s Divadlom Andreja Bagara v Nitre aj s Divadlom Jána Palárika v Trnave. 

 

Miriam Kičiňová bude mať na startostu činohru. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Ďalšia zmena

Peter Kováč ako súčasný generálny riaditeľ tiež poveril riadením Umelecko-dekoračných dielní SND Petra Klaudínyho. ,,Bývalý riaditeľ Umelecko-dekoračných dielní SND Eduard Bohunický odišiel zo SND na vlastnú žiadosť,’’ uviedla tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

Peter Klaudíny ukončil Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave v roku 2005 v odbore priemyselný dizajn. Počas štúdia absolvoval stáže na Akademii Sztuk Pieknych v Krakove a Akadémii výtvarných umení v Prahe. Ako dizajnér aktívne spolupracoval s mnohými divadlami, múzeami, renomovanými reklamnými agentúrami na Slovensku, v Čechách i v Nemecku.  

 

Aj dielne majú nového šéfa. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

Rušno na vyšších postoch

V divadle sa na riaditeľských kreslách vystriedalo už niekoľko šéfov. Pozornosti publika neunikla najmä náhla zmena riaditeľa Činohry SND. Minulý rok v septembri totiž zo dňa na deň skončil šéf Činohry SND Michal Vajdička. Toho odvolal vtedajší riaditeľ divadla Vladimír Antala. O deň neskôr následne vymenoval za šéfa Činohry SND jej bývalého dramaturga Petra Kováča. Divadlo tento krok vysvetľovalo tým, že Vajdička podľa nich nezvládal manažérske povinnosti. Veľká časť členov Činohry SND s odvolaním Vajdičku nesúhlasila.

Vajdička svoje odvolanie podľa vlastných slov čakal. Dôvody naň však videl inde, ako vedenie divadla. Vajdička v čase odvolania priznal, že patril medzi kritikov teraz už exministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a exšéfa SND Vladimíra Antalu. Tvrdil, že išlo o politickú objednávku.

 

Antala odvolal Vajdičku z postu šéfa Činohry. Zdroj: TASR / Dano Veselský

Problém s Antalom

Herci mali problém aj s vymenovaním Antalu ako šéfa divadla. Vajdička takisto kritizoval to, ako sa stal Antala šéfom bez výberového konania. Antala napokon ako generálny riaditeľ začiatkom tohto roka skončil. Ako príčinu jeho odchodu uviedol vážne rodinné dôvody. Antala vystriedal ešte len v januári minulého roka Mariána Chudovského, ktorý sa ako šéf SND veľmi neosvedčil.

Do kresla šéfa inštitúcie sa po Antalovi posadil už spomínaný Peter Kováč, ktorému súčasná ministerka kultúry Natália Milanová predĺžila dočasné poverenie na vedenie SND do výsledku pripravovaného výberového konania, najdlhšie však do 31. decembra 2020.

 

Antala začiatkom januára skončil ako šéf SND. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Mohlo by vás zaujímať: