Politika Zahraničné

Veľké rozhodnutie Mayovej: Oznámila, že o brexite bude vyjednávať osobne

Theresa Mayová - Zdroj: SITA/AP Photo/Matt Dunham, Pool

LONDÝN – Britská premiérka Theresa Mayová v utorok oznámila, že odteraz bude osobne viesť rokovania Spojeného kráľovstva s Európskou úniou (EÚ) o brexite. Tie boli doteraz v kompetencii britského ministerstva pre brexit, ktoré sa zameria výlučne na prípravy týkajúce sa odchodu tejto ostrovnej krajiny z bloku, informovala agentúra Reuters.

Osobitná skupina ľudí z kancelárie Mayovej za uplynulé mesiace zohráva v rokovaniach o brexite čoraz významnejšiu úlohu. Utorkové vyhlásenie premiérky toto postúpenie zodpovednosti len potvrdilo. “Budem viesť rokovania s Európskou úniou, pričom mojím zástupcom bude minister pre odchod Británie z Únie (Dominic Raab),” uviedla Mayová v písomnom stanovisku.

“Ministerstvo pre brexit aj naďalej zabezpečí prípravy vlády na brexit: domácu agendu týkajúcu sa príprav v prípade, že sa neuzavrie aj uzavrie dohoda s EÚ; potrebné právne predpisy a prípravy na rokovania o implementácii podrobností budúceho rámca,” oznámila premiérka.

Ďalšie právomoci má zároveň získať jeden z Mayových najvyšších úradníkov Olly Robbins, uviedla spravodajská stanica Sky News. Spojené kráľovstvo opustí Úniu 29. marca 2019.