Ekonomika Spoločnosť Top Zahraničná Zahraničné

Veľká rana pre Huawei. Google odňal spoločnosti licencie pre systém Android

BRATISLAVA – Materská spoločnosť Google – Alphabet – už nebude podľa informácií informovaných zdrojov poskytovať firme Huawei aktualizácie pre jej prístroje. Okrem toho má mať v pláne obmedziť aj ďalšie služby.

 

O plánoch internetového gigantu Google informoval nemecký denník Handelsblatt. Odvolával sa pri tom na agentúru Reuters. Koncern obmedzil s Huawei aj časť svojich obchodných vzťahov a odňal čínskemu výrobcovi licencie pre operačný systém Android.

Stalo sa tak po tom, ako sa čínska spoločnosť ocitla na čiernej listine americkej vlády. 

Rozhodnutím je podľa tejto správy zasiahnutý aj transfer komponentov a programov. Podľa zasvätených zdrojov by ďalšie generácie čínskych smartfónov nemali prístup na Gmail ani Play Store. Okrem toho nebude pre tieto prístroje prístupná aktualizácia na najnovší Android Q. O detailoch sa má ešte interne rokovať.

Prečo je Google pre Huawei taký dôležitý?

Google je pre Huawei veľmi dôležitým partnerom, pretože jeho operačný systém využívajú aj smartfóny čínskeho výrobcu. 

Mimo Číny sa predávajú takmer iba smartfóny s Androidom s integrovanými službami ako Gmail, Google mapy alebo Play Store. Táto verzia Androidu nie je open source, ale musí byť licencovaná spoločnosťou Google. Preto by ukončenie spolupráce znamenalo výrazné zhoršenie predajnosti smartfónov Huawei v Európe.

Čo to bude bude znamenať pre užívateľov telefónov Huawei?

Google v pondelok uviedol, že sa riadi príkazmi americkej vlády, ktoré predaje amerických technológií firme Huawei podmieňuje získaním exportných licencií.  Spoločnosť zároveň zdôraznila, že užívatelia aktuálnych prístrojov Huawei nebudú pri využívaní Play Store a Google Play Protect, ktorá filtruje škodlivé aplikácie, nijako obmedzení. 

Pre Huawei sú dôležité aj dodávky čipov z USA. Čínsky výrobca síce vyvíja aj vlastné procesory a modemy pre niektoré modely svojich smartfónov, ale pre časť prístrojov využíva aj čipy Qualcomm. 

Vo svojej sieťovej technike je Huawei ešte viac odkázaný na dovoz z USA. Firma si vzhľadom na očakávané sankcie zabezpečila polovodiče na tri mesiace dopredu, informovala Bloomberg s odvolaním sa na informované zdroje. 

Konkurent Huawei, čínska spoločnosť ZTE, bola podobnými minuloročnými sankciami tak vážne zasiahnutá, že musela na istý čas zastaviť medzinárodný obchod. Sankcie boli neskôr na základe uzavretej dohody zrušené.

Číňania boli v predaji mobilov v minulom roku veľmi úspešní. S kvalitnými prístrojmi za dobrú cenu si získali 17-percentný podiel na trhu. Ocitli sa tak na druhej priečke za Samsungom. Za sebou nechali aj americký Apple. Pred pár týždňami sa šéf Huawei Richard Yu vyjadril, že najneskôr na budúci rok chce predbehnúť aj kórejský gigant. Lenže teraz to je veľmi nepravdepodobné.

Ako to bude vyzerať ďalej

Netreba zabúdať na jednu vec. Huawei môže aj v budúcnosti siahnuť po systéme Android. Hotové verzie sú k dispozícii ako open source v rámci “Android Open Source Project” (AOSP). S tými môže čínsky výrobca pracovať.

Nasadenie takého Androidu je však spojené s veľkými obmedzeniami. Huawei sa už k tomu stihol vyjadriť: “Huawei bude aj naďalej dávať k dispozícii bezpečnostné aktualizácie a služby pre všetky  existujúce smartfóny a tablety od Huawei a Honor (dcérska spoločnosť). Týka sa to predaných aj uskladnených prístrojov.”

Zanmená to, že výrobca vychádza z toho, že aj bez podpory Google s vlastnými silami bude vedieť poskytnúť bezpečný Android. Pre budúce prístroje Huawei dokonca pokračovať vo vlastnej softvérovej stratégii a postupne sa od Google osamostatniť.

“Budeme aj naďalej pracovať na tom, aby sme vyvinuli bezpečný a v budúcnosti úspešný softvérový ekosystém, s cieľom poskytnúť najlepší možný užívateľský zážitok na celom svete,” uviedol vo vyhlásení čínsky výrobca.

Zmiernili obmedzenia

Americká vláda dočasne zmiernila obmedzenia pre čínsky technologický koncern Huawei Technologies, ktoré zaviedla minulý týždeň. Cieľom je minimalizovať problémy, ktoré by reštrikcie mohli spôsobiť zákazníkom firmy, uvádza agentúra TASR citujúc Reuters.

Americké ministerstvo obchodu prostredníctvom dočasnej licencie umožní čínskej spoločnosti naďalej nakupovať americké produkty určené na zabezpečenie prevádzky súčasných sietí a na softvérové aktualizácie pre existujúce telefóny od Huawei. Dočasná licencia platí do 19. augusta. Nových výrobkov Huawei sa však zmiernenie reštrikcií netýka.

Zmiernenie obmedzení by malo podľa amerického ministra obchodu Wilbura Rossa poskytnúť telekomunikačným operátorom dostatočný čas na pozmenenie aktivít. Je však zároveň možné, že ministerstvo výnimku po 19. auguste predĺži.

Galéria
Finančnú riaditeľku(vpravo) čínskeho telekomunikačného gigantu Huawei Meng Wan-čou obviňujú z porušenia sankcií uvalených na Irán. Zdroj: SITA/AP
Finančnú riaditeľku(vpravo) čínskeho telekomunikačného gigantu Huawei Meng Wan-čou obviňujú z porušenia sankcií uvalených na Irán. Zdroj: TASR/AP
Na archívnej snímke zo 17. mája 2017 šéf Google Sundar Pichai reční na konferencii v kalifornskom Mountain View. Zdroj: TASR/AP
navigate_before
navigate_next