Ostatné Top

Veľká noc s RTVS: Čo môžeme čakať na našich obrazovkách?

BRATISLAVA – Na veľkonočné sviatky sa svedomito pripravila aj verejnoprávna televízia a rozhlas. Čo si pre divákov tento rok nachystala RTVS?

Veľkonočné vysielanie začína už kvetnou nedeľou, a to nielen programom, ale aj zmenou televíznej grafiky na Jednotke a Dvojke. Základná idea reflektuje tradičnú esenciu veľkonočných sviatkov, ktoré v alegorických obrazoch (snímaných z nadhľadu) vytvárajú efekt jari, pozitívnej atmosféry a odkaz na tradície,“ vyjadril sa na margo grafiky, na ktorej s interným tímom RTVS spolupracovala spoločnosť Oficina, kreatívny riaditeľ RTVS Milan Prekop.

„V točených jingloch Jednotky dominujú deti a zvieratá umocnené klasickými symbolmi Veľkej noci. Špecifikom Dvojky je abstraktné vnímanie, kde animácia loga vykresľuje a vyvoláva atmosféru veľkonočných sviatkov,“ vysvetľuje Daša Matušíková, riaditeľka Sekcie marketingu a komunikácie RTVS.

Čo sa týka programu, môžeme sa tešiť na mix všetkého. RTVS chce zdôrazniť duchovný rozmer, no na svoje si údajne majú prísť aj milovníci našej televíznej klasiky či tí najmenší. Na Jednotke sa diváci dočkajú Pašiových služieb Božích na Veľký piatok, sobota popoludnie ponúkne film o pápežovi Jánovi XXIII s názvom Láskavý pápež. Dvojdielny historický film Svätý Filip Neri si môžete pozrieť v piatok večer a počas sviatkov ešte dôjde aj na štvordielnu minisériu Karol – človek, ktorý sa stal pápežom.

Jednotka okrem iného ponúkne televíznu inscenáciu klasického diela Ťapákovci či filmovú rozprávku na motívy bratov Grimmovcov Sedem jednou ranou. Nedeľňajší večer je vyhradený dráme Štefana Uhera v hlavnej úlohe s Jozefom Kronerom Kosenie jastrabej lúky – prvýkrát vo vysokom rozlíšení. Diváci môžu očakávať aj Rozprávky bratov Grimmovcov a rozprávku Princ Bajaja.

Sviatočné rána obsadia programy pre najmenších v podobe pásiem animovaných rozprávok či seriálu Spadla z oblakov. V nedeľu dopoludnia Jednotka odvysiela slávnosť Pánovho zmŕtvychvstania z Námestia sv. Petra vo Vatikáne so záverečným požehnaním pápeža Františka Mestu a svetu.

Zdroj: TS, glob.sk, Foto: FB / RTVS, Video: YouTube