Presskové správy Top

Vedenie RTVS reaguje na otvorený list, ide vraj o fabulovanie

BRATISLAVA – Autori otvoreného listu členov Sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS, pod ktorý sa podpísalo takmer 60 pracovníkov spravodajstva a publicistiky a z nich vyše 40 redaktorov, podľa generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslava Rezníka a vedenia spravodajstva a publicistiky RTVS „fabulujú a strašia možnými budúcimi konfliktmi záujmov, no zabudli sa verejnosti zdôveriť, že práve nové vedenie ich trpezlivo vracia ku kultúre tvorby pre verejnoprávne médium, na ktorú mnohí zatiaľ svojimi kvalitami nedosiahli, a ku kultúre jazyka, ktorú mnohí stratili“.

Stanovisko generálneho riaditeľa a vedenia spravodajstva a publicistiky RTVS k otvorenému listu niektorých redaktorov a editorov RTVS poskytla agentúre SITA hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. Pod stanoviskom sú podpísaní šéf RTVS Jaroslav Rezník, riaditeľ sekcie spravodajstva a publicistiky Vahram Chuguryan, vedúca odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Hana Lyons a vedúca odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky Petra Stano Maťašovská.

Výmena generácií

Rezník a vedenie spravodajstva v stanovisku k zverejnenému otvorenému listu píšu, že „za poslednú dekádu sa vymenilo vyše 80% tvorivých pracovníkov spravodajstva RTVS a nahradili ich prevažne mladí a málo skúsení tvorcovia, ktorých neviedli skúsenejší senior redaktori, keďže ich objektívne zostalo len veľmi málo.  Spravodajská tvorba niektorých redaktorov preto dosiahla také bezbrehé parametre, že neraz obťažuje diváka a poslucháča neprofesionalitou, tendenčnosťou, vsúvaním vlastných názorov, či emočne prehnanou interpretáciou. To, žiaľ, negatívne ovplyvňuje obraz o celom spravodajstve na verejnosti.”

Slová o radikálnom mladom jadre

Ako ďalej reagujú Rezník, Chuguryan, Lyons a Stano Maťašovská, nový manažment spravodajstva začal robiť „účinné kroky, aby spravodajstvo RTVS bolo objektívne, vyvážené, nestranné a plnilo základnú informačnú službu pre širokú verejnosť. Tí, ktorí sa s tým nedokážu stotožniť, neakceptujú roky platné pravidlá – Zákon o RTVS a z neho odvodený Štatút programového pracovníka, Etický kódex a ďalšie platné predpisy – hľadajú vnútorného i vonkajšieho nepriateľa, lebo začali mať problém“.

Naprávať tento nelichotivý stav nie je pre žiadne vedenie ľahký ani bezbolestný proces. „Radikálne mladé jadro spravodajstva namiesto toho, aby venovalo energiu sebavzdelávaniu a pozorne načúvalo, aké nové výzvy sa mu núkajú, respektíve aby sa na nich spolupodieľalo, sa rozhodlo stavať barikádu zvnútra, hľadať nepriateľa a kričať na ostatných – ‚kto nejde s nami, ide proti nám!‘ Skúsenejší redaktori sa často boja povedať svoj názor, aby sa nestali predmetom invektív,“ reagujú ďalej.

Nešťastná komunikácia

Vedenie argumentuje posilnením dôvery divákov v spravodajstvo RTVS a ako ďalej píšu, „musíme tvrdo a profesionálne pracovať, vzdelávať sa, konštruktívne diskutovať a dôverovať, že to spolu dokážeme“.  Podľa nich „nešťastne zvolená forma komunikácie signatárov otvoreného listu prostredníctvom širokej verejnosti nesvedčí o úprimnej snahe o konštruktívnu diskusiu a o odborné napredovanie v záujme divákov a poslucháčov RTVS. Ako inak sa dá vysvetliť, že na dnešnej porade nezazneli žiadne pripomienky, o ktorých píšu v liste, a pritom už o niekoľko minút po nej o nich informovali verejnosť a médiá“. V závere zdôrazňujú, že vedenie spravodajstva je pripravené otvorene diskutovať o akejkoľvek odbornej téme slobodne a nezávisle.

Kľúčový je podľa nich fakt, že samotní signatári priznali, že je im umožnené pracovať absolútne slobodne. Vedenie RTVS v závere stanoviska píše, že má úprimný záujem o zlepšenie kvality a profesionálnej úrovne spravodajstva a koncesionári si zaslúžia, aby sa interné záležitosti riešili kultivovane „doma“.

Foto: SITA/Marko Erd