Zahraničné Spoločnosť Top

Vedcom sa podaril prevratný objav. Nové antibiotikum dokáže poraziť rezistentné baktérie

Zdroj: pixabay

ZÜRICH – Nová nádej v boji proti baktériám odolným voči antibiotikám! Medzinárodný tím vedcov objavil prírodnú antimikrobiálnu látku, ktorá sa v testoch ukázala účinná proti nebezpečným baktériám.

 

Už pred mesiacom informovali vedci z univerzity v Zürichu v časopise Nature o novej triede syntetických antibiotík. Ich kolegovia z Bazileja teraz opísali v časopise Nature novú prírodnú účinnú látku s označením darobactin. 

Darobactin produkujú určité baktérie, aby sa zbavili konkurencie iných baktérií. Zistil to tím na Northeastern University v Bostone u baktérie typu photorhabdus, ktoré sa vyskytujú u niektorých hlíst.

Proti obzvlášť nebezpečným baktériám

Novoobjavené antibiotikum pôsobí proti súčasti vonkajšieho obalu tzv. gramnegatívnych baktérií. Patria sem viaceré baktérie, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) klasifikovala ako veľmi nebezpečné.

Cieľom látky darobactin je membránový proteín s názvom BamA. Ten je dôležitý pri  budovaní vonkajšieho obalu gramnegatívnych baktérií. Bez neho si baktérie nedokážu vytvoriť vonkajší obal a zomierajú. Tento cieľ zásahu pred mesiacom opísali aj vedci z univerzity v Zürichu v súvislosti s novou triedou antibiotík s názvom OMPTA. 

“Skutočnosť, že sme v prírode našli látku, ktorá zasahuje ten istý neobvyklý cieľ,  jasne potvrdzuje, že BamA je pre antibiotiká vhodným bodom zásahu,” vysvetlil Sebastian Hiller z biocentra univerzity v Bazileji v súvislosti so zverejnenou štúdiou. Hiller prispel k objasneniu pôsobenia látky darobactin v rámci národného výskumného programu “Antimikrobiálna rezistencia”.

Budovanie rezistencie je ťažšie

Hiller sa domnieva, že proti novým antibiotikám sa rezistencia nevyvinie tak rýchlo. Proteín BamA je pre baktérie ťažké modifikovať tak, aby už neboli citlivé na útok týmto liečivom. Okrem toho miesto útoku je na vonkajšej membráne baktérie, takže sa môžu len ťažko brániť ochrannými mechanizmami pred napadnutím.

Úspešné testy

Vedci z Northeastern University v Bostone už vykonali testy na myšiach. Dokázali, že darobactin účinkuje proti infekciám rôznych baktérií rezistených na antibiotiká, ktoré sú považované za veľmi nebezpečné. Patrí sem napríklad gramnegatívna baktéria Klebsiella pneumoniae, ktorá spôsobuje zápal pľúc a ďalšie infekcie. 

Z týchto patogénov je známych niekoľko kmeňov, ktoré sa stali imúnnymi proti mnohým antibiotikám.

Podľa WHO sú gramnegatívne baktérie, ktoré sú rezistentné proti antibiotikám karbapeném a cefalosporín, veľkým nebezpečenstvom. Tieto patogény môžu spôsobiť život ohrozujúce infekcie, ako je zápal pľúc a mozgových blán, infekcie rán a otravu krvi. 

Tieto spomínané antibiotiká pochádzajú ešte z 60. rokov minulého storočia. Nové antibiotiká sú naliehavo potrebné najmä preto, že rezistencia na posledné rezervné antibiotikum kolistín sa stále zvyšuje.

Mohlo by vás zaujímať