Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci varujú. Tento typ rakoviny nemusí röntgen odhaliť

Ilustračné foto: TASR/Milan Kapusta

LEEDS – Röntgenové vyšetrenie je bežný spôsob, ako sa dá v tele odhaliť ochorenie či zranenie. Používa sa napríklad pri diagnostike zlomenín, či pri odhaľovaní zápalu pľúc. V niektorých prípadoch však môže röntgen zlyhať. 

 

Röntgenové vyšetrenie sa takisto považuje za bežný postup aj v prípade diagnostiky závažného ochorenia, ktorým je rakovina pľúc. Vedci z britských škôl University of Leeds a University of Exeter však v nedávnej štúdii odhalili, že takmer u štvrtiny všetkých pacientov s rakovinou pľúc nie je spoľahlivá diagnóza klasickým röntgenovým vyšetrením možná. Výsledky štúdie boli zverejnené v anglickom časopise British Journal of General Practice.

V tomto prípade röntgenová snímka rakovinu odhalila. Zdroj: wikipedia

Takmer 23 percent nádorov nebolo odhalených

Vyhodnotením 21 starších štúdií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 1 000 pacientov sa zistilo, že röntgenové prístroje nedokážu identifikovať až 23 percent nádorov. Naopak rakovina bola odhalená v 77 až 80 percentách prípadov. 

Napriek tomu, že sa röntgen už roky používa ako štandardná metóda na diagnostiku rakoviny pľúc, stále chýbajú štúdie, ktoré by garantovali nespornú bezchybnú presnosť tohto postupu.

Bunka rakoviny pľúc. Zdroj: wikipedia

Alternatíva ku klasickej röntgenovej snímke

Kvôli alarmujúcim výsledkom najnovšej štúdie univerzitní vedci požadujú, aby sa klasické röntgenové snímky už nepoužívali na detekciu rakoviny pľúc – je tu podľa nich veľké riziko nesprávnej diagnózy. 

Ako alternatívu navrhujú počítačovú tomografiu (tzv. CT). Ide o špeciálnu röntgenovú metódu, pomocou ktorej môže byť ľudské telo zobrazené vo viacerých prierezových obrázkoch (tzv. tomogramoch).

V porovnaní s klasickou röntgenovou snímkou, pri ktorej sú viditeľné iba veľké štruktúry a kosti, umožňuje CT aj detailné zobrazenie mäkkých tkanív. Okrem toho je pacient ožarovaný nielen z jednej strany, ale zo všetkých smerov a vo vrstvách, nakoľko zdroj žiarenia okolo neho rotuje.

Počítačový tomograf. Zdroj: pixabay