Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci v otvorenom liste varujú: Dovolenkovému raju hrozí obrovské cunami

Ilustračná foto: pixabay

ALJAŠKA – Vedci varujú, že v turistami a rybármi obľúbenom regióne hrozí zemetrasenie a následne obrovská vlna cunami. Postihnutých má byť 5000 kilometrov pobrežia.

 

Zlé správy skupiny vedcov sa týkajú 5000 kilometrov dlhého pobrežného regiónu na Aljaške, ktorý je obľúbený turistami a rybármi. Prince William Sound môže byť v blízkej budúcnosti postihnutý obrovskou vlnou cunami, hovorí sa v otvorenom liste.

Príčina hroziacej prírodnej katastrofy sa podľa vedcov nachádza v jednom bočnom zálive pri morskej úžine. Svah sa tam stal nestabilným v dôsledku úbytku časti Barryho ľadovca a mohol by sa zrútiť do mora. Odtrhnutie horninovej masy, ktorá sa už dala do pohybu, môže vyvolať stovky metrov vysoké vlny, ale aj zemetrasenie o sile 7 stupňov Richterovej stupnice.

Trhlinu vidno aj z vesmíru. Zdroj: dggs.alaska.gov/

Konkrétne predpovede

Najsilnejšie by podľa vedcov malo byť postihnuté Barryho rameno a Harrimanov fjord. “Predpokladáme, že k tejto vlne cunami, spôsobenej zosuvom pôdy, môže dôjsť v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov, pravdepodobne však v priebehu nasledujúcich 20 rokov,” napísali. Naznačuje to aj rast už existujúcej trhliny. Tá je dlhá dva kilometre a je ju už vidieť aj na satelitných záberoch.

Zábery zachytávajú svah, ktorý sa môže zrútiť. Zdroj: dggs.alaska.gov/

Veľké cunami nie sú neobvyklé

K veľkým vlnám dochádza v arktických oblastiach s fjordmi často, ale väčšinou zasiahnú neobývané oblasti, píše sa v liste.

Tak napríklad zosuv pôdy na fjorde Karrat v roku 2017 spustil vlnu, ktorá zabila štyroch ľudí a zničila veľké časti 30 kilometrov vzdialenej obce Nuugaatsiaq, vrátane tamojšej elektrárne. Pretože v tejto oblasti môže dôjsť k ďalším cunami, miesto už nemôže byť obývané.

K najväčšej vlne cunami došlo v nedávnej histórii – 9. júla 1958. V tom čase došlo k zosuvu v zátoke Lituya Bay. Uvoľnilo sa pri ňom 90 miliónov ton skál, ľadu a vyvolalo to vlny s výškou 550 metrov. Dvaja rybári, ktorí boli v tom čase na mieste, prišli o život.

Oblasť, ktorá by bola najviac postihnutá vlnami cunami. Zdroj: dggs.alaska.gov/

Obavy z vážnych následkov

V zálive Prinz-William-Sund však môžu byť dôsledky omnoho tragickejšie, varujú vedci. Podľa štatistík sa na mieste pravidelne zdržiava niekoľko tisíc ľudí. Na druhej strane aj nestabilný svah s asi 500 miliónmi ton pôdy a skál je výrazne vyšší a väčší, ako to bolo v minulosti u predošlých cunami.

Predpovede vedcov

Predpovedané cunami by mohlo zasiahnuť aj 60 kilometrov vzdialený výletný a námorný prístav Whittier. Tam by dosahovalo ešte stále dobrých desať metrov.

Mohlo by vás zaujímať