Košice Regióny

Vedci Strojníckej fakulty TUKE vyrobili pľúcny ventilátor

Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – Vedci Strojníckej fakulty Technickej univerzity Košice (TUKE) vyrobili pľúcny ventilátor. Ako pre TASR povedal riaditeľ ústavu automatizácie, mechatroniky, robotiky a výrobnej techniky Michal Kelemen, kým sa dostane do užívania, musí prejsť klinickými skúškami, na ktoré čakajú.

„Strojnícka fakulta TUKE ako jediná fakulta na Slovensku doposiaľ vyvíjala automobily na stlačený vzduch a skúsenosti z tohto vývoja pretavila do návrhu prototypu umelej pľúcnej ventilácie poháňanej stlačeným vzduchom,“ uviedol s tým, že svoj výskum a vývoj vzhľadom na súčasnú pandémiu nového koronavírusu preorientovali. Tento prototyp vyvinuli v spolupráci s Detskou fakultnou nemocnicou v Košiciach ako záložný núdzový umelý pľúcny ventilátor.

 „Prototyp zariadenia obsahuje priemyselne pneumatické komponenty a pomocou regulácie tlaku ovláda ventilačný cyklus,“ dodal. Podľa jeho slov parametre ventilácie môže lekár jednoducho zadať pomocou dotykového displeja a celý proces môže monitorovať na diaľku. Ako fakulta tvrdí, v prípade potreby je pripravená vyrobiť tieto ventilácie pre slovenské nemocnice.