Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci riešia ďalšiu záhadu. Priamo do našej slnečnej sústavy sa rúti kométa

Ilustračné foto: pixabay

BRATISLAVA – V októbri 2017 astronómovia objavili v slnečnej sústave prvýkrát medzihviezdny objekt s označením Oumuamua. Teraz vedci riešia záhadu s ďalším neobvyklým návštevníkom, ktorý pravdepodobne takisto pochádza z priestoru mimo slnečnej sústavy. Od konca augusta podrobne skúmajú kométu s katalógovým menom C/2019 Q4 (Borisov).

 

Objekt C/2019 Q4 objavil Gennadij Borisov z observatória MARGO na polostrove Krym. Doterajšie získané údaje podľa vedcov naznačujú, že nebeské teleso je kométa, ktorá letí po tzv. hyperbolickej dráhe.

“Obežná rýchlosť je vysoká – 150-tisíc km/h, čo je vysoko nad typickými rýchlosťami objektov, ktoré krúžia v tejto vzdialenosti okolo Slnka,” uviedol Davide Farnocchia z Center for Near-Earth Object Studies (CNEOS) v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory (JPL). “Vysoká rýchlosť nenaznačuje len to, že pochádza z priestoru mimo slnečnej sústavy, ale aj to, že opustí medzihviezdny priestor a potom sa do neho opäť vráti.”

Podľa výpočtov smeruje kométa C/2019 Q4 do vnútra našej slnečnej sústavy a 26. októbra minie tzv. ekliptickú rovinu – to znamená rovinu, po ktorej krúži Zem a ďalšie planéty okolo Slnka – pod uhlom asi 40 stupňov. Podľa nie príliš zreteľných záberov vedci z University of Hawaii usudzujú, že jadro kométy má priemer 2 až 16 kilometrov.

Prichádza zo súhvezdia Kasiopeja

Medzihviezdny návštevník je od našej materskej hviezdy momentálne vzdialený 420 miliónov kilometrov. C/2019 Q4 sa najbližšie k Slnku dostane 8. decembra a to na 300 miliónov kilometrov, uvádza NASA na svojej stránke. Počiatočné výpočty ukazujú, že kométa prichádza pravdepodobne zo smeru od súhvezdia Kasiopeja. Na svojej trajektórii sa dostane tak blízko k Slnku, ako sa nachádza Mars. Vedci uviedli, že po návšteve našej sústavy sa vráti naspäť do hlbokého vesmíru.

C/2019 Q4 (na obrázku) sa najbližšie k Slnku dostane 8. decembra. Zdroj: Canada-France-Hawaii-Telescope

C/2019 Q4 evokuje spomienky na nebeské teleso tvaru Oumuamua, ktoré astronómovia objavili na jeseň roku 2017, keď veľkou rýchlosťou preletelo slnečnou sústavou. Objekt najskôr označili za kométu, neskôr za asteroid.

Jeden medzihviezdny návštevník ročne

Astronómovia odhadujú, že slnečnú sústavu navštívi približne jeden medzihviezdny objekt za rok. Keďže sú takéto telesá ťažko viditeľné, nedali sa doteraz pozorovať. Iba krátku dobu sú pozemské teleskopy ESO natoľko účinné, že dávajú možnosť sledovať aj takéto nebeské telesá.

Ilustrácia asteroidu Oumuamua. Zdroj: ESA/Hubble, NASA, ESO/M. Kornmesser