Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci hľadali deviatu planétu Slnečnej sústavy. Namiesto toho objavili čosi nečakané

Ilustrácia novoobjaveného telesa "FarFarOut". Zdroj: Carnegie Institution for Science

BRATISLAVA – Počas hľadania deviatej planéty narazili astronómovia na najvzdialenejší objekt našej Slnečnej sústavy. V súvislosti s decembrovým objavom telesa s prezývkou “FarOut” (dalo by sa preložiť “ďaleko vonku”) nazvali vedci novoobjavené vesmírne teleso “FarFarOut”.

 

Neubehli ani dva mesiace odkedy americkí astronómovia objavili dovtedy najvzdialenejší objekt Slnečnej sústavy. Pravdepodobne guľaté vesmírne teleso 2018 VG18 informatívne nazvané “FarOut” obieha okolo Slnka vo vzdialenosti v priemere 120 astronomických jednotiek (AU – astronomická jednotka zodpovedá vzdialenosti Zeme od Slnka), teda 18 miliárd kilometrov. Pre porovnanie: Bývalá planéta Pluto, ktorú pred trinástimi rokmi “degradovali” na trpasličiu planétku, obieha okolo našej materskej hviezdy vo vzdialenosti 34 AU.

Najnovšie objavený objekt sa pohybuje v ešte väčšej vzdialenosti. “FarFarOut”, ako ho predbežne pomenovali, je od Slnka pravdepodobne vzdialený až 140 AU a objavil ho ten istý tím ako “FarOut”. 

Bola to náhoda 

Skupina okolo Scotta Shepparda z Carnegie Institution  for Science vo Washingtone narazila na objekt pri hľadaní ešte zaujímavejšieho, i keď doteraz len predpokladaného telesa. Astronómovia sa domnievajú, že v tzv. Kuiperovom páse sa nachádza obrovská planéta s desaťnásobkom hmotnosti Zeme. Jej existenciu naznačujú neobvyklé dráhy niektorých transneptúnskych objektov.

“FarFarOut” bol tak objavený náhodou. Po tom, ako musel odložiť svoju prednášku, Sheppard využil čas na skúmanie pozorovaných dát. “Včera snežilo a ja som nemal čo robiť. Tak som si povedal, že sa ešte podrobnejšie pozriem na naše údaje,” povedal astronóm. Objav im spolu s kolegami Davom Tholenom z University of Hawaii a Chadom Trujilom z Northern Arizona University spadol takpovediac do lona.

Znázornenie vzdialeností jednotlivých telies Slnečnej sústavy. Zdroj: Scott Sheppard, Carnegie Science

Záhadný objekt

V tejto chvíli je vzdialenosť objektu záhadou. “Je veľmi málo osvetlený a nachádza sa na samej hranici schopnosti nášho pozorovania,” vysvetlil vedec. “Inými slovami nevieme prakticky nič, okrem toho, že je naozaj veľmi ďaleko.” Jeho veľkosť a obežná dráha bude tak v nasledujúcich mesiacoch cieľom ďalšieho skúmania. V prípade tohto objektu pôjde o priemernú obežnú dráhu, uviedli vedci. Mnoho objektov s ešte podstatne viac elipsovitejšou obežnou dráhou sa niekedy ocitne v ešte väčšej vzdialenosti od Slnka. 

Trpasličia planétka Sedna objavená v roku 2003 sa na svojej extrémne eliptickej dráhe vzdiali od našej centrálnej hviezdy až na 900 AU. A objekty v tzv. Oortovom oblaku, ktorého vzdialenosť vnútorného okraja od Slnka je teoreticky stanovená na 5000 AU, už tiež držia niektoré rekordy vo vzdialenosti.