Zahraničné Spoločnosť Top

Vedci chcú spomaliť globálne otepľovanie. Pomôcť majú skutočné chemtrails!

Vedci chcú znížiť globáne otepľovanie zatamnením Slnka. (ilustračná fotografia (TASR/AP)

BRATISLAVA – Veľké prírodné katastrofy, požiare, ktoré si vyžiadali mnoho obetí. Aj toto sú podľa vedcov dôsledky globálneho otepľovania na Zemi. Zdá sa však, že ľudstvo zatiaľ nevie tento proces zvrátiť. Ešte stále používame príliš veľa fosílnych palív.

 

Experti sa zhodujú: Ak nezmeníme svoj prístup k využívaniu nerastných zdrojov, môže počas nie mnohých nasledujúcich generácií ľudstvo vymrieť.  

S otázkou, ako zabrániť ďalšiemu otepľovaniu našej planéty, sa zaoberajú aj vedci z prestížnych univerzít – z Harvardskej a Yaleskej. Pri svojich výskumoch vyvinuli zaujímavú teóriu. V štúdii, ktorá sa objavila v časopise „Environmental Research Letters“,  diskutujú o možnosti zatemniť Slnko. A nie je to vtip!

Chemické sulfáty majú vo vesmíre zatemniť Slnko

Výskumníci chcú na tento proces využiť chemické látky (tzv. sulfáty), ktoré rozprášia vo výške 20 kilometrov. Metóda nesie názov „stratospheric aerosol injection“. Do slovenčiny by sa termín dal voľne preložiť ako stratosférické aerosolové práškovanie. Paradoxne to pripomína teórie konšpirátorov o škodlivých chemtrails, ktoré na nás majú vypúšťať dopravné lietadlá. 

Sulfáty by do stanovenej výšky distribuovali lietadlá.  Ešte pred štartom misie by však museli byť skonštruované veľké lietadlá, ktoré by dokázali objemný náklad do tak veľkej výšky dopraviť. Zatiaľ to dokážu len niektoré vojenské stroje.

Náklady na vývoj by neboli vysoké

K realizácii by mohlo dojsť približne o 15 rokov. Vývoj takého projektu by stál vyše 3 miliardy eur.  Udržiavanie sulfátovej vrstvy v atmosfére by bolo finančne ešte náročnejšie. Ročne by vyšlo na takmer 2 miliardy eur. 

Zatemniť Slnko: Iní vedci sú skeptickí

Ďakší vedci sa však k teórii vyjadrili skepticky. Napríklad Philippe Thalmann z  Ècole Polytechnique Fédérale (Federálna polytechnická škola) vo švajčiarskom Lausanne pre televíziu CNN povedal: “Z pohľadu klímy a ekonomiky je manipulácia so slnečným žiarením stále horším riešením, ako obmedzovanie produkcie sklenníkových plynov: Je to drahé a z dlhodobého hľadiska omnoho riskantejšie.”

Tvorcovia štúdie zdôrazňujú, že im išlo o to, aby bol taký projekt uskutočniteľný a presaditeľný za prijateľné náklady – odhliadnúc od toho, či niečo také dáva zmysel. 

Aj oni menujú riziká: V prípade zatemnenia Slnka by mohlo prísť k zníženiu produkcie plodín, k mimoriadnemu suchu alebo iným extrémnym poveternostným javom.