Spoločnosť Top Zahraničné

Vatikán rieši háklivý problém. Mníšky sa vrátili z misie s nečakaným prekvapením

Ilustračné foto: TASR/AP

VATIKÁN – Katolícke rádové sestry zasvätili svoj život viere v Boha. Vzťahy a sex sú pre ne tabu a teda aj vlastné deti. Teraz však vyšiel najavo prípad dvoch mníšok z Talianska, ktoré sa vrátili z misie v Afrike s niečím viac, ako len duchovným uspokojením. Obidve sú tehotné.

 

Ako informoval britský The Sun, obe mníšky pochádzajú pôvodom z Afriky a dočasne ich vyslali do ich domovov v rámci charitatívnej misie. Až po ich návrate do Talianska sa zistilo, že niečo nie je v poriadku. Jedna zo sestier, 34-ročná žena, údajne išla k lekárovi s bolesťami žalúdka. Ten rýchlo prišiel na to, kde je problém – pacientka bola tehotná. Vek druhej mníšky nie je známy. Obidve ženy vykonávajú svoju náboženskú prácu v rôznych zariadeniach na Sicílii.

Ilustračné foto: pixabay

Vatikán je otrasený

Ako k sexu došlo – či dobrovoľne alebo išlo o znásilnenie – nie je zatiaľ známe. Zdroj britskému denníku povedal, že Vatikán je informáciou otrasený. “Vyzerá to tak, že ženy mali v nejakej forme sexuálny styk, keď sa vrátili do svojej domoviny.”

Celá záležitosť sa teraz musí vyšetriť. “Obe mníšky porušili prísne sľuby cudnosti, ale na prvom mieste je teraz blaho ich detí,” tvrdí zdroj z Ríma. S najväčšou pravdepodobnosťou budú “musieť opustiť cirkevnú službu”.

Už vo februári informoval Donne Chiesa Mondo (mesačná ženská príloha vatikánskych novín L’Osservatore Romano) o rozsiahlom sexuálnom zneužívaní mníšok duchovnými. Splodených bolo aj niekoľko detí, v niektorých prípadoch mníšky donútili k potratom. Pápež František vtedy povedal: “Viem, že to kňazi a biskupi robili. A tuším, že sa tak deje doteraz.”

Viac sa dočítate aj v článku: Koniec celibátu? Biskupi dali pápežovi mimoriadne prekvapivé odporúčanie

Pápež František priznal, že vie o znásilňovaní mníšok. Zdroj: TASR/AP