Bratislava Regióny

Vallo zhodnotil jeden zo svojich najdôležitejších krokov. V závese mal Trubana s Beblavým

Zdroj: FB / Miroslav Beblavy Spolu

BRATISLAVA 3. júla (SITA) – Postup Bratislavy pri výbere šéfov mestských podnikov chcú strany Spolu a Progresívne Slovensko (PS) zaviesť aj pri štátnych podnikoch. Ak by po budúcoročných parlamentných voľbách mali na to vplyv, chceli by predseda strany Spolu a tvorca nových pravidiel výberu šéfov mestských podnikov v Bratislave Miroslav Beblavý spolu s predsedom PS Michalom Trubanom uplatniť rovnaký transparentný systém na celoštátnej úrovni. Informovali o tom na spoločnej tlačovej konferencii primátor Matúš Vallo a predsedovia strán Spolu a PS.

 

Výberu šéfov mestských podnikov predchádzala diskusia a tvorba nových transparentných pravidiel. „My sme sa dohodli s primátorom Matúšom Vallom, že mestské podniky sa budú dohadovať nestranným výberovým konaním. A vidíme, že dnes po siedmich mesiacoch od jeho nástupu do funkcie sa Bratislava vydala dobrým smerom, a že sa tu veci dejú nielen akože, ale naozaj,“ dodal Beblavý. Podľa neho je nevyhnutné, aby sa rovnaký postup pri výbere šéfov aplikoval celoštátne, pretože výberové konania v štátnych podnikoch sú momentálne fraška. Transparentné výberové konania majú byť mechanizmom, ktorý garantuje lepší proces výberu v štátnych podnikoch, čo v konečnom dôsledku pocítia občania napríklad na cenách elektriny, pošty alebo pri stavbe diaľnic.

Zdroj: FB / Miroslav Beblavy Spolu

Primátor Matúš Vallo ocenil podporu oboch strán pri tvorbe pravidiel výberových konaní a verí, že sa stanú normou nielen v samospráve, ale na celom Slovensku. Zdôraznil, že pri výbere šéfov bratislavských mestských podnikov neexistovala žiadna dohoda, ale postupovali ako súkromná firma a hľadali najlepšieho odborníka na danú pozíciu. „Keď v súkromnej firme riaditeľ nefunguje, tak je odvolaný. Do septembra musia všetci šéfovia predstaviť svoje ciele, ktoré majú v nejakých časových limitoch dosiahnuť. Ak tieto ciele nebudú dosiahnuté, tak títo ľudia budu odvolaní, rovnako ako v súkromnom sektore,“ uviedol Vallo.

Piatich nových šéfov mestských podnikov zvolili poslanci bratislavského zastupiteľstva 27. júna. Vedením Dopravného podniku Bratislava (DPB) poverili Martina Rybanského, šéfom spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) bude Martin Maslák, Petra Olajoša zvolili na pozíciu šéfa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), Mateja Dobšoviča ako riaditeľa Mestských lesov v Bratislave a šéfkou obchodnej spoločnosti Metro bude Zuzana Kolláriková. Šéfa spoločnosti Generálny investor Bratislavy zvolia v septembri, keže žiaden uchádzač nespĺňal požadované kritéria.