Bratislava Regióny

Vallo vypísal nové výberové konanie do mestských podnikov. Uchádzači sa môžu prihlásiť ešte pár týždňov

Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Hlavné mesto SR Bratislava v piatok vyhlásilo avizované výberové konanie na členov predstavenstiev a šéfov finančného a technického úseku mestských firiem Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Dopravný podnik Bratislava (DPB) a Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS). Rovnako tak vo vyhlásenom výberovom konaní bude hľadať aj riaditeľa Metropolitného inštitútu Bratislavy (MIB).

 

“Záujemcovia o účasť vo výberovom konaní sa môžu prihlásiť a potrebné podklady poslať do 2. augusta,“ informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla. Poukázal na to, že proces výberu bude rovnaký ako v prípade predsedov predstavenstiev, pôjde o viackolový výber s verejnou časťou a so zastúpením odborníkov vo výberových komisiách. Avizoval, že nový výberový proces zohľadní aj pripomienky Transparency International Slovensko (TIS) k predchádzajúcemu výberu šéfov predstavenstiev. “Kandidáti napríklad dostanú pred vypracovaním štúdie o podniku relevantné aktuálne údaje o stave firmy, čo by ich malo postaviť na rovnakú štartovaciu čiaru,” spresnil.

Fakt, že vybraní noví členovia predstavenstiev budú zároveň riadiť jednotlivé oblasti pôsobenia podniku, odstráni tretiu úroveň riadenia spoločnosti a nebude potrebné samostatne obsadzovať miesta výkonného manažmentu. “Mesto ako akcionár v týchto podnikoch bude tak môcť rýchlejšie, pružnejšie pristúpiť k zmene na týchto pozíciách v prípade neuspokojivých výsledkov,” upozornil Bubla.

Zastupiteľstvo odsúhlasilo všetkých kandidátov

Nových predsedov predstavenstiev a šéfov mestských podnikov schválili poslanci Bratislavy vo štvrtok 27. júna. Schválení kandidáti vzišli z výberových konaní a odobril ich aj primátor Matúš Vallo. Novým šéfom Dopravného podniku Bratislava (DPB) je Martin Rybanský, novým predsedom predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Peter Olajoš a novým šéfom firmy Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) Martin Maslák. Novým riaditeľom Mestských lesov v Bratislave (MLB) sa stal Matej Dobšovič a novou predsedníčkou predstavenstva v Metro Bratislava bude Zuzana Kolláriková.

V prípade mestskej organizácie Generálny investor Bratislavy (GIB) sa výberové konanie zopakuje, keďže výberová komisia neodporučila žiadneho z uchádzačov na túto pozíciu. Mestskí poslanci však na júnovom rokovaní odvolali z funkcie doterajšieho riaditeľa organizácie Vladimíra Gašperáka a poverili vedením GIB Barbaru Beňovú do dňa vymenovania nového riaditeľa. V rámci MIB-u, novej príspevkovej organizácie hlavného mesta, ktorá funguje od apríla, je až do výberu riaditeľa poverená dočasným vedením Zuzana Stanová.