Domáce Politika Top

Vallo môže urobiť Matovičovi škrt cez rozpočet. Námestie SNP sa rozdelí

Igor Matovič si Námestie SNP dopredu "zarezervoval". Časť z neho však plánujú premenovať. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Najskôr si celé námestie zarezervoval iba pre seba, teraz ho veľkoryso ponúka. V spoločnosti už niekoľko dní rezonuje téma osláv okrúhleho výročia Nežnej revolúcie a kroku, ku ktorému v tejto súvislosti prístupil líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Ten si v predstihu a na celých šesť dní “rezervoval” bratislavské Námestie SNP, teda miesto, ktoré sa 30 rokov dozadu stalo dejiskom jednej z najdôležitejších udalostí našich novodobých dejín. Dnes vysvetlil, že ho nechce iba pre seba – priestor chce dať všetkým, ktorí si výročie vážia – vrátane koaličných či mimoparlamentných strán. To, aký priestor bude mať vôbec k dispozícii je však otázne. Primátor Bratislavy Matúš Vallo chce totiž časť námestia premenovať. A to by urobilo Matovičovi škrt cez rozpočet. 

 

Ohlásiť zhromaždenie na verejnom mieste môže zo zákona každý, musí to len dopredu nahlásiť a byť prvý. Takto postupoval aj líder opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý ešte 17. mája nahlásil zhromaždenie pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a na celých šesť dní, od 14. do 19. novembra, si takt doslova “zarezervoval” Námestie SNP. Nevyhol sa preto kritike. Okrem nej však zdá sa bude musieť riešiť aj vážnejší problém.

Námestie Nežnej revolúcie

Primátor hlavného mesta Matúš Vallo sa totiž rozhodol, že pri príležitosti okrúhlych osláv by malo dôjsť k zmene a jedno z bratislavských námestí by malo niesť názov Nežnej revolúcie. “Ako najvhodnejšia možnosť sa nám javí pomenovať týmto názvom časť Námestia SNP pred Starou Tržnicou,” avizoval. Listom sa 11. júla obrátil aj na starostku Starého Mesta Zuzanu Aufrichtovú a požiadal ju, aby pripravila materiál do miestneho zastupiteľstva. Po schválení uznesenia mestskou časťou Bratislava Staré Mesto, by hlavné mesto Bratislava pripravilo návrh VZN, ktorý by bol po prerokovaní na Komisií kultúry, ochrany historických pamiatok a následnom prerokovaní na zasadnutí Mestskej rady, predložený mestskému zastupiteľstvu hlavného mesta na schválenie,” vysvetlil Vallo.

Ak by všetko išlo podľa Vallovho plánu, na premenovanú časť by sa už Matovičova “rezervácia” nevzťahovala.Líder OĽaNO by tak prišiel o časť priestoru, ktorý mal v pláne využiť. “Vznikol by nový verejný priestor s vlastným označením. Verejné zhromaždenia ohlásené na 17. novembra na Námestí SNP by sa konali na verejnom priestranstve nesúcom názov Námestie SNP. Na novom námestí by mohlo by oznámené samostatné verejné zhromaždenie,”spresnil hovorca bratislavského Starého Mesta Matej Števove. “V prípade, že by nové námestie vzniklo, každé verejné zhromaždenie konajúce sa na tomto námestí by muselo byť tiež ohlásené,” dodal. Podujatie sa pritom zo zákona musí nahlásiť najskôr 6 mesiacov a najmenej 5 dní pred jeho začatím.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo plánuje časť Námestia SNP premenovať. Zdroj: TASR –/ Jaroslav Novák

Po kritike dal Matovič veľkodušnú ponuku aj iným

Matovič musí okrem toho čeliť aj kritike, ktorá sa na jeho hlavu za “zarezervovanie” si priestoru zosypala. Vraj tak urobil preto, aby znemožnil podobný krok extrémistom. “Nechceli sme sa totiž náhodou prizerať tomu, ako fašisti demonštrujú na Námestí SNP a šíria nenávisť na mieste, na ktorom mnohí z nás bojovali za slobodu a demokraciu,“ uviedol. Vraj ho nechce iba pre seba. “Nežná revolúcia aj Námestie SNP patrí všetkým ľuďom, bez ohľadu na to, koho volili či nevolili,” povedal. Pomyselnú ruku tak vystrel nielen smerom k opozícií, ale aj súčasnej koalícii, voči ktorej pravidelne ostro vystupuje. Otázne však je, či niekto z nich na Námestí SNP v danom čase aj vystúpi.

V novembri 1989 sa na Námestí SNP schádzali tisíce ľudí. Zdroj: archív TASR / Peter Brenkus

Koalícia hovorí o cirkuse aj trápnom zneužívaní 

To, že by koaličné strany mali o takúto ponuku záujem sa z ich reakcií povedať nedá. Podľa najsilnejšej vládnej strany Smer-SD to, “čo dnes predvádza opozícia v súvislosti s oslavami výročia Nežnej revolúcie je typickým príkladom toho, ako by vyzerala vláda zložená z opozičných strán.”“Opozičný cirkus”, ako to nazvali, komentovať nechcú a okrúhle výročie oslávia po svojom. “K tomuto štátnemu sviatku sa postavíme s dôstojnosťou a úctou,” uviedli. V podobnom duchu sa vyjadrila aj ďalšia koaličná strana. Podľa SNS na čele s predsedom parlamentu Andrejom Dankom je “trápne ako opozícia zneužíva smrť dvoch mladých ľudí a sviatok 17. novembra, ktorý patrí nám všetkým.” Most-Híd zasa uviedol, že Matovičov “prenájom” námestia na niekoľko dní nepotrebuje komentár. “Most-Híd si novembrové udalosti pripomenie podľa vlastného scenára, aj bez výzvy Igora Matoviča,” povedala hovorkyňa strany Klára Debnár.

Opozícia nadšená nie je, ani parlamentná, ani mimoparlamentná

Matovičov nápad nevyvolal nadšenie ani v opozičných radoch. Podľa najsilnejšej parlamentnej opozičnej strany SaS by počas týchto slávnostných dní malo spomínané námestie patriť všetkým občanom. “A určite nie politickým šarvátkam,” dodali. “SaS si určite vhodným spôsobom pripomenie a zúčastní sa na oslavách 30. výročia Nežnej revolúcie. O spôsobe a konkrétnostiach ešte bude diskutovať,” tvrdia. Hnutie Sme rodina Borisa Kollára zasa tvrdí, že o tejto veci zatiaľ neuvažovalo. “Pokiaľ to bude stále aktuálne, vyjadríme sa,“ povedali.

Alojz Hlina prišiel s možným riešením. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Naopak, predseda mimoparlamentnej KDH Alojz Hlina priamo uviedol, že “v prípade, že oslavy Novembra 89 na Nám. SNP budú podliehať “súhlasu” a budú v réžii OĽaNO,” nezúčastní sa ich. “KDH sa však na oslavy Novembra pripravuje aj v spolupráci s partnerskými organizáciami. A budú to dôstojné oslavy, ktorých by sa mali zúčastniť významní hostia. Tridsiate výročie Novembra 89 je naozaj významným výročím, veríme, že oslavy zvládneme s dôstojnosťou,” doplnilo hnutie.

Terajšiu situáciu by podľa nich vyriešilo, ak by Matovič uvoľnil námestie SNP v prospech výboru, v ktorom by boli viaceré osobnosti, a prípadne aj subjekty, zástupcu OĽaNO nevynímajúc. “Na to je však potrebná určitá veľkosť, uvidíme či jej bude Igor Matovič schopný,” dodali.

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko zasa hovorí o zbytočnom konflikte. “Nechceme k nemu prispievať a reagovať. Do politiky sme prišli, aby sa takéto žabomyšie vojny skončili,” uviedli pre agentúru SITA. Ich partner vo volebnej koalícii, strana Spolu sa k Matovičovej myšlienke nevyjadrila vôbec.

Juraj Šeliga dnes vstupuje do kiskovej strany, v minulosti bol tvárou iniciatívy Za slušné Slovensko. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Bývalá tvár organizácie Za slušné Slovensko Juraj Šeliga, ktorý vstupuje do vznikajúcej strany Za ľudí Andreja Kisku si myslí, že “výročie Nežnej revolúcie by malo byť nadstranícke a organizátori by mali byť občianski. To znamená, je jedno či Za slušné Slovensko alebo bývalí lídri Nežnej revolúcie.” Keď má Igor Matovič iný názor, je to podľa Šeligu jeho vec. Práve iniciatíva Za slušné Slovensko Matoviča za prenájom ostro skritizovala. Líder OľaNO dnes na oplátku povedal, že “že Za slušné Slovensko už nie je občianska iniciatíva, ale politická organizácia strany Za ľudí Andreja Kisku a PS/Spolu.”