Domáce

Vallo je spokojný. K dopravnému kolapsu podľa jeho slov zatiaľ neprišlo

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Bratislava má za sebou mesiac najťažšej skúšky. Od polovice februára v hlavnom meste trvajú viaceré obmedzenia, ktoré vznikli kvôli výstavbe nového mestského bulváru a cesty D4R7. Podľa primátora Matúša Valla čoraz viac ľudí využíva MHD, s čím je spokojný. Musia však upraviť viaceré opatrenia, na ktoré dostávali sťažnosti od ľudí. Predstavili tak prvé základné zhodnotenia.

 

Od 15. februára trvajú v Bratislave viaceré dopravné obmedzenia, Dôvodom je výstavba mestského bulváru na ulici Mlynské nivy, ktorý súvisí s výstavbou novej autobusovej stanice, a výstavba D4R7. Vo viacerých etapách uzatvoria nájazdy a zjazdy na kruhový objazd pod Prístavným mostom, ktorý následne úplne zrušia. Do uzáver išlo o jeden z najnehodovejších úsekov v Bratislave.

Kvôli obmedzeniam, ktoré budú trvať niekoľko mesiacov magistrát pripravil viaceré opatrenia. Medzi nimi vybudoval aj buspruhy na Gagarinovej ulici, ktorá je vplyvom obmedzení jednou z najvyťaženejších ciest. Vallo pred spustením obmedzení apeloval na ľudí, aby v čo najväčšej miere využívali MHD a autá nechali doma, prípadne na záchytných parkoviskách, ktoré vytvorili tri – dve vo Vrakuni a jedno na Zlatých Pieskoch. V súčasnosti predstavili dáta, ktoré sa im po takmer mesiaci podarilo zozbierať. 

Viac ľudí cestuje MHD

Ako Matúš Vallo uviedol, z dát sčítačiek MHD, ktoré sú dostupné v každom vozidle, sa potvrdil zvýšený záujem ľudí o cestu MHD. “V smere von z mesta cez Gagarinovu ulicu sa v popoludňajšej dopravnej špičke počet cestujúcich zvýšil o 37 percent a rýchlosť MHD sa strojnásobila. Konkrétne čísla – počet cestujúcich sa zvýšil z 2569 na 3524 a jazdná doba z Hraničnej na zastávku Cintorín Vrakuňa sa zrýchlil z 31 minút na desať a pol,” povedal Vallo. Podľa jeho slov sa zvýšil počet cestujúcich do Bratislavy aj v rannej špičke – konkrétne ich počet stúpol o tisíc ľudí. Častejšie využívanie MHD potvrdzuje aj to, že záujem o týždenné lístky, ktoré je možné kúpiť si do konca marca za polovičnú cenu, vzrástol o tisíc kusov prostredníctvom nákupu cez internet. 

Evidujú však zhoršenie prepravy na Mierovej ulici, ktorú obsluhuje linka 212. A to z dôvodu, že tam nevybudovali buspruh. Podľa Valla by takáto situácia nastala aj na Gagarinovej, ak by neprijali opatrenia. “Uvedené dáta potvrdili opodstatnenosť riešení magistrátu. Nehovorím, že to znamená, že by sme s nimi boli úplne spokojní, a nehľadáme preto ďalšie vylepšenia. Opak je pravdou. Pracujeme na zrýchlení liniek 96, 98 a 196 do a z Petržalky, ktoré sa výstavbou mestské bulváru na ulici Mlynské nivy spomalili,” povedal s tým, že sám si vyskúšal raňajšiu cestu z Petržalky  linkou 98 a v premávke stál.

Začali chodiť pokuty previnilcom

Rovnako chcú riešiť aj problematické úseky, a to z pohľadu svetelnej signalizácie a vodorovných dopravných značení, ktoré sa v noci lesknú a nie je ich poriadne vidieť. Na križovatkách Prievozská x Bajkalská chcú upraviť svetelné plány, rovnako aj na križovatke Gagarinova x Tomášiková. V prípade, ak niektorý z vodičov poruší obmedzenia jazdy v buspruhoch, polícia ho rieši prostredníctvom inštitútu objektívnej zodpovednosti, kde je pokuta 99 eur, prípadne na mieste (do 50 eur) alebo prostredníctvom správneho konania (100-eurová pokuta).

Podľa riaditeľa krajského dopravného inšpektorátu bratislavskej krajskej polície Milana Filipa denne riešia 200 priestupkov, prčiom prvé pokuty ľuďom začali chodiť na konci minulého týždňa, prípadne začiatkom tohto. “Ďakujem všetkým Bratislavčanom a Bratislavčankám, ako sa k celej veci postavili a že doprava neskolabovala,” dodal Vallo.

Vallo Bratislavčanom poďakoval za zvládnutie prvého mesiaca dopravných obmedzení. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Podľa slov Milana Filipa bolo od spustenia obmedzení v Bratislave na dotknutých cestách evidovaných 19 škodových udalostí a tri nehody s ľahšie zranenou osobou. “Na Prievozskej išlo o jednu škodovú udalosť, na Bajkalskej o päť škodových udalostí, na Gagarinovej o 12 škodových udalostí a tri nehody a na ulici Svornosti o jednu škodovú udalosť,” konkretizoval. Dodal, že dopravné značenia sú v súlade so zákonmi a technickými normami, avšak chcú zväčšiť piktogramy na značeniach, aby vodiči vedeli, či sú v správnom pruhu, alebo nie. Chápe, že pre neskúsených vodičov môžu byť značenia mätúce a ich vyhodnocovanie nie je ľahké.

Obmedzenia pre viaceré plánované udalosti

Na plynulú dopravu dohliadajú aj hliadky dopravnej polície, ktoré v prípade potreby regulujú dopravu na najvyťaženejších križovatkách. Rovnako upozornil na to, že tento rok nás čakajú ešte viaceré krátkodobejšie obmedzenia súvisiace s majstrovstvami sveta v ľadovom hokeji, ktoré sa budú konať od 10. Do 26. mája v Bratislave a Košiciach a predsedníctiev V4 a OBSE. 

Informácie poskytol aj riaditeľ operačného odboru krajskej polície v Bratislave Viktor Tuma. Upozornil na to, že posledné tri týždne boli na Slovensku jarné prázdniny, čo ovplyvnilo aj dopravu v hlavnom meste. “Na linku 158 v prvom týždni – teda koncom februára – bolo prijatých vyše dvetisíc hovorov, pričom takmer 500 sa týkalo udalostí v doprave. V druhom týždni, keď malo prázdniny západné Slovensko, počet hovorom o doprave klesol takmer o sto hovorov, a v treťom týždni ich opäť bolo takmer päťsto,” konkretizoval. Dodal, že ľudia využívali aj infolinku, pričom počet hovorov sa postupne znižuje, a vo veľkej miere využívajú aj stream z policajných kamier, kde si vedia pozrieť aktuálnu dopravnú situáciu na viacerých cestách.