Domáce Kultúra Spoločnosť Top

Valentín už nie je o tom, čo býval. Je násilne podporovaný komerčnou sférou, tvrdí odborníčka

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Sviatok sv. Valentína je tu. Dnes by mala láska prekvitať všade okolo nás. Mnohých však tento sviatok doslova stresuje a otravuje. Naháňame sa za darčekmi pre svoje polovičky a to len preto, že nás obchodníci zahltili reklamami. Doslova vydieračskými reklamami, ktoré hovoria: ,,ak nekúpiš tento darček, nie si dobrý partner’’. Skutočne je ale sviatok zaľúbených práve o tomto? 

 

Sviatok sv. Valentína sa nám akosi dostáva čoraz viac pod kožu. Sme natoľko pohltení reklamou a marketingovými ťahmi obchodníkov, že už vlastne ani nevieme, kde je pravá podstata tohto dňa. ,,Sviatok je násilne podporovaný komerčnou sférou. Dnes v nákupných centrách môžeme spozorovať, že sa blíži sviatok sv. Valentína a sú teda možné dostať rôzne upomienkové predmety, ktoré ale si nemyslím, že vyjadrujú podstatu tej veci. Aj keď je to vec vkusu, samozrejme,’’ povedala pre Glob.sk etnologička Katarína Nádaská. 

 

V nákupných centrách objavíte rôzne darčekové predmety. Zdroj: pixabay.com

Valentínky

V tento deň je vhodná príležitosť na to, povedať niekomu, že ho máte radi. Mnohí z nás to počas roka nedokážu povedať a preto je dnes ten správny čas. Kedysi sa dokonca písali valentínky. ,,To je pozdrav, kde sa dajú vyjadriť dovtedy skryté city. Je to sviatok, kedy si ľudia majú spomenúť jeden na druhého,’’ dodala Nádaská. Je to jeden z najkrásnejších sviatkov, ktorý je vo svete veľmi obľúbený. Aj keď sa v súčasnosti s dnešným dňom spájajú darčeky vo veľkom štýle, je na každom z nás, akou formou si spomenieme na toho, koho máme radi.

 

Kedysi sa posielali valentínky. Zdroj: pixabay.com

Čaro sviatku

Na Slovensku je sviatok populárny nielen u mladých ľudí, ale dokonca aj staršia generácia spoznáva čaro sv. Valentína. ,,Manžel napríklad nezabudne priniesť kyticu kvetov svojej manželke alebo ju pozve na slávnostnú večeru. Je badať, že aj staršia generácia si spomenie na svojho partnera alebo partnerku,’’ skonštatovala Katarína Nádaská.

 

Ani staršia generácia nezabúda na sviatok sv. Valentína. Zdroj: pixabay.com

Legenda plná lásky

Tento sviatok je pomenovaný podľa prvomučeníka sv. Valentína. O jeho živote vieme z rôznych legiend. Gro príbehu sa odvíja v Ríme, v čase, kedy vládol cisár Claudius II. ,,Bol to panovník, ktorý sa snažil veľmi expandovať a vybral veľmi zvláštne nariadenie, ktoré hovorilo o tom, že každý vojak, ktorý bojoval v jeho armáde, nesmel byť ženatý. Cisár tvrdil, že keď sú vojaci ženatí a majú rodiny, oslabuje to ich sústredenie na boj,’’ vysvetľuje Nádaská. Práve Valentín s jeho rozhodnutím nesúhlasil a napriek zákazu sobášil a povzbudzoval ľudí k ľúbosti. Samozrejme, tým porušil nariadenie cisára. Bol za to potrestaný a daný do väzenia. 

V tomto väzení Valentín pomáhal ľuďom. Dokonca vyliečil dcéru žalárnika, ktorá slabo videla a počula. Zamilovali sa do seba. Predtým než bol Valentín odvedený na popravu, svojej milovanej napísal list. Ten bol údajne podpísaný, s láskou od tvojho Valentína. 

Dnešný sviatok bol daný pápežom Gelasiom I. Ten nariadil, aby cirkev slávila deň popravy Valentína ako kresťanský sviatok sv. Valentína. 

 

Láska by sa mala dokazovať každý deň. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Na Valentína môžete pozvať svoju polovičku na večeru. Zdroj: pixabay.com
Aj deti sa učia láske. Zdroj: pixabay.com
Ruže sú tým pravým orechovým. Zdroj: pixabay.com
Ešte aj dnes sa zvyknú písať valentínky. Zdroj: pixabay.com
navigate_before
navigate_next