Zahraničné Spoločnosť Top

Máte strach z chrípky? Už nemusíte. Vedcom sa podarilo urobiť veľký pokrok

Ilustračné foto: TASR / Dano Veselský

NEW YORK – Charakteristiky cirkulujúcich vírusov chrípky sa neustále menia. Každý rok musia farmaceutické firmy odhadovať, ktorý kmeň sa objaví a podľa toho vyvinúť vhodnú vakcínu. V USA pôsobiacim rakúskym vedcom sa podarilo vytvoriť sérum, ktoré v klinických testoch účinkovalo proti všetkým kmeňom vírusov. Pre odborníkov sú to sľubné výsledky na ceste k univerzálnej vakcíne proti chrípke.

 

Chrípkové vírusy majú na svojom povrchu proteín s názvom hemaglutinín, ktorý ich nasmeruje do hostiteľských buniek, kde sa potom množia. Väčšina sezónnych vakcín nasmeruje imunitný systém človeka práve na túto časť vírusov, ktorý ich potom spozná a zničí. Ale práve táto “hlavička” sa u rôznych kmeňov vírusu líši a neustále mení. A to nie je všetko. Táto hlavička je pripojená k tzv. stopke, ktorá je trocha ukrytá a imunitný systém človeka ju preto ignoruje.

Tím vedcov vedený rakúskymi virológmi Florianom Krammerom a Petrom Palesem pôsobiaci na Icahn School of Medicine at Mount Sinai v New Yorku teraz našiel spôsob, ako posilniť imunitný systém práve proti tej časti chrípkového vírusu – stopke, na ktorej sa nachádza spomínaný proteín hemaglutinín. 

Na ilustrácii je označený proteín hemaglutinín. Foto: CDC

Pri klinickom teste vedci zistili zvýšenie protilátok zameraných na univerzálnu stopku vírusu. “Vakcína vyvolala rozsiahlu protilátkovú odpoveď a reagovala nielen proti v súčasnosti cirkulujúcim vírusom ľudskej chrípky, ale aj na chrípkové podtypy vtákov a netopierov,” uviedol Krammer.

Na ilustračnom zábere je vidieť stopky, na ktorých je umiestený proteín. Zdroj: pixabay

Finančná podpora od úradov

Vedci si na základe najnovších výsledkov testov sľubujú, že vyvinú univerzálnu vakcínu proti chrípke, ktorá by chránila nielen pred bežnými typmi vírusov, ale aj proti tým, ktoré ešte len vzniknú. Podobný názor zastávajú aj úrady zdravotníctva (National Institutes of Health – NIH). Na ďalší vývoj vakcíny poskytol NIH tímu okolo Krammera grant vo výške 132 miliónov dolárov (okolo 118 miliónov eur).

Vírus chrípky. Zdroj: CDC