Domáce Politika Prezidentské voľby Spoločnosť Top

V zoznamoch ŠtB je človek s rovnakým menom ako má otec Roberta Mistríka

Mistríka podporujú v jeho kandidatúre politické strany Sloboda a Solidarita, ako aj mimoparlamentná strana Spolu. Zľava: Richard Sulík, Robert Mistrík a Miroslav Beblavý, Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA- Nad jedným z favoritov prezidentských volieb a spoluzakladateľom strany Sloboda a Solidarita Robertom Mistríkom sa vynára otáznik. Podľa zistení Glob.sk sa človek s rovnakým menom ako má jeho otec, nachádza v zoznamoch komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Ide o zoznamy, ktoré patrili pod banskobystrickú správu ŠtB. Mistríkovci z banskobystrického kraja pochádzajú.

 

V zoznamoch ŠtB je človek s menom Ľubomír Mistrík. Je uvedený v sérii “tajných spolupracovníkov” pod krycím menom “Benedik”. Tajný spolupracovník bol agent, ktorý plnil úlohy pri odhaľovaní, rozpracovávaní a dokumentovaní “protištátnej” trestnej činnosti a úlohy, ktoré mali zabrániť takejto “trestnej” činnosti. V registračných protokoloch je táto kategória uvádzaná aj pod skratkou TS. Podľa zoznamov sa  “Benedik” stal tajným spolupracovníkom v roku 1957. V roku 1961 je jeho zväzok ukončený, o dva roky neskôr bol archivovaný.

Glob.sk pri žiadosti o nahliadnutí do spisu tajného spolupracovníka “Benedika” zistil, že Ústav pamäti národa (ÚPN) tento spis nemá k dispozícii.  Podľa skartačného rozhodnutia KS ZNB S-ŠtB Banská Bystrica (Krajská správa Zboru národnej bezpečnosti) bol spis na menovaného zničený dňa 22.októbra 1982.

Tajný spolupracovník Štátnej bezpečnosti s krycím menom Benedik. Zdroj: Ústav pamäti národa

Prezidentský kandidát Robert Mistrík pre Glob.sk uviedol: “Nie je mi známe, že by niekto z rodiny figuroval vo zväzkoch ŠtB.”

Charitatívny klub Lions

Otec prezidentského kandidáta Ľubomír Mistrík je spolu so svojim synom členom banskobystrickej pobočky medzinárodného charitatívneho klubu Lions Club International.
Robert a Ľubomír Mistrík  v Lions Clube International. Zdroj: Lions Club International/pobočka Banská Bystrica
Spolu s nimi je členom podľa webovej stránky klubu aj Peter Benedik, známy futbalový tréner. V rokoch 1982-1989 bol Peter Benedik napríklad trénerom mládeže československej reprezentácie. Jeho otcom podľa dostupných informácií má byť Štefan Benedik. Podľa zoznamov ŠtB v správe ÚPN bola osoba s menom Štefan Benedik takisto tajným spolupracovníkom pod kuratelou Krajskej správy ŠtB v Banskej Bystrici.
Tajný spolupracovník Štátnej bezpečnosti s menom Štefan Benedik. Zdroj: Ústav pamäti národa