Domáce Politika Parlamentné voľby Top

V zákulisí sa hovorí o návrate Mečiara. O budúcnosti rokuje s Harabinom

FOTO TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – Kedysi vytiahol na vrchol Vladimír Mečiar Štefana Harabina. Dnes sa karta otáča. Po prezidentských voľbách sa ukázalo, že Harabin má šancu v politike uspieť. Dvaja silní muži mečiarizmu tak uvažujú, že sa na vrchol vrátia bok po boku. Podľa informácii Glob.sk sú rokovania v plnom prúde. 

 

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar bol podľa sudcu Najvyššieho súdu a  bývalého kandidáta na prezidenta Štefana Harabina v rámci histórie doterajších predsedov vlády Slovenska tým najlepším. Vyhlásil to ešte počas kampane pred prezidenstkými voľbami. “Z pohľadu ochrany záujmov štátnosti určite,” argumentoval vtedy Harabin. O bývalom premiérovi sa vyjadruje vždy s úctou. Niet sa čomu čudovať, Harabinovej kariére vo veľkej miere pomohlo práve priateľstvo s Mečiarom.

V roku 2006 ho Vladimír Mečiar ako predseda ĽS-HZDS, ktoré bolo súčasťou koalície so Smerom a SNS, navrhol za ministra spravodlivosti. V prvej Ficovej vláde tak ako šéf rezortu tvrdo šiel po Špeciálnom súde aj Úrade špeciálnej prokuratúry, ktoré chcel zrušiť. Neskôr ho Mečiar chcel posunúť ešte vyššie a navrhol, aby sa stal sudcom Ústavného súdu. To sa však nestalo.

Aj z funkcie ministra spravodlivosti odišiel predčasne. Súdna rada SR 22. júna 2009 zvolila Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR. Na post kandidoval z pozície ministra spravodlivosti. Po štyroch rokoch ho vystriedala Daniela Švecová. Tá mala s Harabinom niekoľko otvorených sporov, sudca ju častokrát verejne kritizoval. Harabin už raz bol predsedom NS SR. Bolo to ešte v deväťdesiatych rokoch.

Obaja muži považujú zrušenie Mečiarovych amnestii za protiprávne. FOTO TASR – Jakub Kotian

Počas svojej politickej éry sa stal známym aj vďaka svojej prchkosti. Na adresu politikov neváhal použiť silné, niekedy dokonca antisemitské vyjadrenia. Práve svojou prchkosťou si pohneval aj expremiéra Roberta Fica, ktorý sa ho spočiatku zastával. Do poslednej chvíle však pri ňom stál Vladimír Mečiar, s ktorým zostal Harabin v kontakte aj po skončení politickej kariéry. Pred dvoma rokmi sa stretli v Lexovom hoteli na konferencii Právny štát, kde obaja hovorili najmä o Mečiarových amnestiách. Obaja kedysi mocní považovali ich zrušenie za protiprávne.

Chcú ísť do toho spolu?

Podľa informácii Glob.sk sa Mečiar s Harabinom dohadujú na spoločnom návrate do politiky. Harabin viackrát naznačil, že by chcel byť lídrom nejakej politickej strany. Nemá však záujem stať sa predsedom nejakej strany a venovať sa vnútrostraníckym povinnostiam. “Myslím tým, ak to mám povedať napriamo, že si viem predstaviť, že by som bol akýmsi ideovým otcom a prirodzeným lídrom.  Ako som už povedal, potrebujeme nových ľudí v politike, ľudí politicky nezaťažených, odborne schopných. Potrebujeme aj mladú krv. Stará garda politikov už nespraví nič. Je odpísaná,” uviedol Harabin v rozhovore pre Glob.sk.

K zavlečeniu prezidentovho syna dohnala vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara pomsta voči Michalovi Kováčovi. Zdroj: Miroslava Cibulková – TASR

Pýtali sme sa ho však aj na jeho priateľstvo s Mečiarom a aj na to, či si s ním vie predstaviť svoju politickú budúcnosť. Sudca Najvyššieho súdu na túto otázku neodpovedal. Keď sme ho dnes v tejto veci oslovili znova, nezdvihol telefón. Pokiaľ sa nám ho podarí kontaktovať, budeme článok aktualizovať o jeho reakciu.

S pánom Bohom, išiel od nás

O návrate do politiky začal Mečiar hovoriť už pred rokom. „Neoddychujem. Ovce som prestal chovať, lebo mi zožrali stromy, no a trošku som sa nenápadne začal venovať politike,“ povedal vtedy bývalý premiér televízii Markíza. Vylúčil kandidatúru na prezidenta. Keď sa ho ale novinári pýtali, či ide zakladať politickú stranu, neodpovedal.

S menom Vladimír Mečiar sa spája rozdelenie federácie, ale aj amnestie. Tie Mečiar uvalil na vyšetrovanie únosu syna už zosnulého prezidenta Michala Kováča. Amnestie sa podarilo zrušiť pred dvoma rokmi. Vyšetrovanie však zatiaľ žiadne výsledky neprinieslo.

Mečiar bol predsedom, zakladateľom ale aj ideovým vodcom HZDS. Vybudoval ho ešte počas federácie, vrchol zažil v deväťdesiatych rokoch. Poslednýkrát vyhral voľby v roku 1998, kedy však ani so ziskom 27% hlasov nedokázal zložiť vládu. Nikto s ním totiž už nechcel spolupracovať.

So svojimi voličmi sa vtedy rozlúčil priam legendárne. V televízii im zaspieval pesničku “S pánom Bohom idem od vás.” Odvtedy to s ním a jeho hnutím šlo dole vodou. V roku 2010 definitívne vypadli z parlamentu.