Politika Zahraničné

V Tunisku aj Portugalsku sa konajú parlamentné voľby

Tuniský premiér a predseda liberálnej strany Tahjá Túnis (Nech žije Tunisko) Júsuf Šáhid. Zdroj: TASR/AP Photo/Riadh Dridi

TUNIS – V Tunisku sa v nedeľu začali parlamentné voľby, ktoré sú tretími od revolúcie v roku 2011. Informovala o tom agentúra AFP.

Volieb do 217-členného jednokomorového parlamentu, ktoré sa konajú len tri týždne po prvom kole voľby prezidenta, sa v Tunisku môže zúčastniť približne sedem miliónov voličov. Tunisko je považované za “kolísku” tzv. arabskej jari a jedinú spomedzi krajín zasiahnutých v rokoch 2010 a 2011 touto vlnou protestov a povstaní, v ktorej prebehol úspešný demokratizačný proces. V súčasnosti však trpí spomalením ekonomiky a sociálnymi nepokojmi.

V Portugalsku sa tiež konajú parlamentné voľby

V Portugalsku sa v nedeľu začali parlamentné voľby, ktorých jasným favoritom je podľa posledných prieskumov vládnúca Socialistická strana (PS) premiéra Antónia Costu. Informovala o tom agentúra AFP. Podľa v piatok zverejnených prieskumov by Socialistická strana, ktorá s podporou dvoch menších ľavicových strán v Portugalsku posledné štyri roky vládla, získala 36-39 percent hlasov. Jej najväčšiemu konkurentovi, Sociálnodemokratickej strane (PSD), by svoj hlas dalo len 25-30 percent voličov.

Ak sa prieskumy nemýlia, PS by v 230-člennom parlamente získala viac kresiel ako v posledných voľbách, avšak opäť nie dosť na to, aby v ňom mala nadpolovičnú väčšinu. Aby Costa mohol zostaviť vládu, bude teda znovu potrebovať podporu aspoň jednej ľavicovej strany.
Volebné miestnosti sa v Portugalsku otvorili o 08.00 h miestneho času (09.00 h SELČ) a zatvoria sa o 19.00 h miestneho času. Prvé výsledky budú známe ešte v nedeľu večer.