Poprad Prešov Regióny

V TANAPe sa končí sezónna uzávera turistických chodníkov. Sprístupnené budú stovky kilometrov

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

POPRAD – V Tatranskom národnom parku (TANAP) sa dnes končí sezónna uzávera turistických chodníkov. Od soboty budú mať návštevníci k dispozícii približne 700 kilometrov značkovaných trás. Stále uzavretá ostáva Javorová dolina so Zadnými Meďodolmi, kde turistický chodník vlani v lete poškodila povodeň. Pre poškodené mosty je uzatvorený aj turistický chodník od rázcestia pod Lyscom v smere na Parichvost a Hlbokú dolinu v liptovskej časti Západných Tatier.

 

V Bielovodskej doline začnú Štátne lesy TANAPu v najbližších dňoch odstraňovať suché stromy, ktoré ohrozujú bezpečnosť turistov, preto tam nateraz treba rátať s uzáverou, upozornila na to koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov TANAPu Martina Petránová.

So spiľovaním suchých stromov v okolí turistických chodníkov sa počíta takisto v Javorovej doline, kde Štátne lesy TANAPu stále odstraňujú následky minuloročných povodní. Tento týždeň v hornej časti doliny spoločne s Horolezeckým klubom Univerzita Košice postavili novú lávku cez potok v hornej časti doliny. Tú pôvodnú totiž vlani strhla voda. „Robíme všetko pre to, aby táto časť Tatier bola pre turistov sprístupnená čo najskôr, hoci aj s určitými obmedzeniami,“ uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Maroš Petrík.

Odstraňovanie problémov

Na opravu ešte čaká časť turistického chodníka v Zadných Meďodoloch, ktorý poškodila voda, ako aj most nad sútokom Meďodolského a Kolového potoka. Peší turisti po ňom síce bez problémov prejdú, avšak problém by mohli mať záchranárske vozidlá. Zhruba štyridsaťmetrový úsek chodníka odplavilo aj v Javorovej doline. Keďže pri väčšej vode by mohli mať turisti problém sa tadiaľ dostať, bude zrejme nevyhnutné ho presmerovať.

Suché stromy v okolí turistických chodníkov sa Štátne lesy TANAPu ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a časti Pieninského národného parku chystajú odstraňovať aj v ďalších lokalitách, preto návštevníkov upozorňujú, aby si pri plánovaní svojich túr overili aj priechodnosť trasy. Informácie o prípadných uzáverách či dočasných presmerovaniach turistických chodníkov nájdu na internetovej stránke lesytanap.sk a takisto aj na facebookovom profile Štátnych lesov TANAPu. Na obmedzenia turistov upozornia tiež informačné tabule osadené priamo v teréne.