Politika Zahraničné

V štyroch regiónoch Kosova sa uskutočnia nové voľby, vzťahy so Srbmi sa vyostrujú

Ilustračný obrázok. Zdroj: TASR / Roman Hanc

PRIŠTINA – V štyroch z celkového počtu desiatich územnosprávnych celkoch na severe Kosova, ktoré sú obývané prevažne Srbmi, sa 19. mája uskutočnia nové regionálne voľby. Informoval o tom v pondelok kosovský prezident Hashim Thaci. Ako povedal, pre vyhlásenie volieb sa rozhodol “po konzultáciách s politickými stranami”.

Toto rozhodnutie môže ešte viac vyostriť vzťahy medzi Kosovom a Srbskom. Ide totiž o štyri regióny, ktorých lídri v novembri minulého roka odstúpili na protest proti tomu, že Kosovo uvalilo 100-percentné clá na všetky tovary dovážané zo Srbska.

Kosovo chce tieto clá uvoľniť až po tom, keď Srbsko uzná jeho existenciu ako samostatného štátu a prestane vetovať jeho členstvo v medzinárodných organizáciách. Srbsko naopak trvá na tom, že kým Kosovo ponechá v platnosti 100-percentné clá, Belehrad sa na protest nebude zúčastňovať na rokovaniach o normalizácii vzťahov s Kosovom, ktorých sprostredkovateľom je EÚ.

Kosovo vyhlásilo samostatnosť v roku 2008. Jeho samostatnosť doteraz neuznáva nielen Srbsko, ale ani desiatky ďalších štátov vrátane Slovenska, Ruska či Španielska. V mnohých prípadoch ide o krajiny, ktoré sa obávajú odčlenenia časti vlastného územia, ako napríklad Španielsko v prípade Katalánska.