Politika Zahraničné

V Španielsku sa rysuje koaličná spolupráca, premiér má ale zásadnú podmienku

Pedro Sánchez
Pedro Sánchez. Zdroj foto: SITA/AP Photo/Virginia Mayo

MADRID – V Španielsku sa po piatku črtá koaličná spolupráca medzi Španielskou socialistickou robotníckou stranou (PSOE) úradujúceho premiéra Pedra Sáncheza a ľavicovou stranou Podemos. Už po májových parlamentných voľbách, v ktorých PSOE zvíťazila a Podemos skončila štvrtá, bolo zrejmé, že práve tieto dve strany majú k sebe najbližšie, Sánchez však doteraz odmietal spoločné vládnutie a trval na tom, že socialisti budú vládnuť sami a Podemos im bude len zaisťovať podporu v parlamente.

V piatok Sánchez už hovoril o tom, že si vie predstaviť aj koaličnú spoluprácu, postavil však novú podmienku: Súčasťou vlády nesmie byť líder strany Podemos Pablo Iglesias. Ako Sánchez vysvetlil, má s ním odlišný názor na príliš veľa otázok, a predovšetkým na otázku posilnenia autonómie Katalánska, s ktorým socialisti nesúhlasia, zatiaľ čo Podemos proti nemu nenamieta.

Iglesias krátko po tomto Sánchezovom vyhlásení naznačil, že nebude trvať na tom, aby bol on sám členom vlády, ak by to mala byť vec, ktorá by zabránila jej vzniku. “Neposlúžim socialistom ako výhovorka na to, aby nevznikla koaličná spolupráca medzi ľavicovými stranami,” napísal Iglesias na Twitter.

Požaduje však, aby jeho strana mala vo vláde také zastúpenie, aké jej prislúcha na základe výsledkov volieb. PSOE a Podemos majú spolu stále len 165 parlamentných kresiel a aby mali v parlamente väčšinu, potrebujú si zaistiť podporu zo strany ďalších aspoň 11 poslancov.

Pablo Iglesias