Domáce Politika Top

V Smere vrcholia debaty o kandidátovi na prezidenta. Tlak na Lajčáka rastie

Robert Fico stále presviedča Miroslava Lajčáka, aby kandidoval za prezidenta. Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA – V Smere-SD majú viac menej jasno. Podľa informácií Glob.sk je vládna strana rozhodnutá, koho chce postaviť do boja o prezidentský palác. Interné debaty vedú v Smere-SD k tejto téme už takmer rok. Predseda strany Robert Fico od začiatku tlačí, aby kandidátom najsilnejšej vládnej strany bol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. A zdá sa, že ten začína tlaku napokon podliehať.

 

Rozhovory o kandidatúre na prezidenta v Smere-SD podľa našich informácií vrcholia. Strana chce svojho kandidáta oficiálne ohlásiť zrejme na sneme, ktorý máva pravidelne začiatkom decembra. V hre má byť stále iba jeden a ten istý kandidát. Nie je ním nik iný ako Miroslav Lajčák. Vedenie strany debaty s ministrom zahraničných vecí v poslednom čase zintenzívnilo. Ten sa totiž konečne vrátil po roku zo Spojených štátov amerických, kde strávil posledný rok.

Nakoľko Lajčák v OSN nedostal žiadnu lukratívnu ponuku, ktorá by ho presvedčila zmeniť pole pôsobnosti, začal podľa našich informácií reálne zvažovať prezidentský palác. V jeho prospech hrajú aj prieskumy, ktoré si mala strana dať urobiť. Napokon podľa posledného oficiálneho prieskumu agentúry Focus by nášho šéfa diplomacie volilo až 26 percent opýtaných. V prvom kole by tak skončil prvý a postúpil by do druhého kola. “Pán minister si veľmi váži dôveru občanov, naďalej však platí, že sa chce venovať zahraničnej politike, v ktorej pôsobí od začiatku profesionálnej kariéry,” reagoval pre Glob.sk hovorca ministerstva Peter Susko.

Tak či tak Lajčák môže pôsobiť ako diplomat aj v pozícii hlavy štátu. Podľa našej Ústavy je prezident viac menej reprezentatívna funkcia – najmä smerom vonku. Podľa našich informácií si to Lajčák uvedomuje. Odrádzať ho vraj má špinavá kampaň, ktorej by sa ako kandidát Smeru-SD zrejme nevyhol. V súčasnej situácii by však zrejme získal vysokú podporu, nakoľko nie je spájaný so žiadnou veľkou kauzou Ficovej strany. Definitívne rozhodnutie má padnúť nasledujúce týždne.

Kažimír kandidovať nebude

Jedno však je isté. Minister financií Peter Kažimír kandidovať za prezidenta napriek špekuláciám nepôjde. Predsedovi strany oznámil, že sa chce stať guvernérom Národnej banky Slovenska a to zrejme už tiež najbližšie týždne. Prezidentské voľby čakajú Slovákov v marci budúceho roka.

Galéria
Peter Kažimír už mal oznámiť vedeniu Smeru, že pôjde do NBS – nie do prezidentského paláca. Foto: Topky.sk / Vlado Anjel
Prístup Andrej Danka skritizovali aj aj šéf diplomacie Miroslav Lajčák a prezident Andrej Kiska. Foto: Instagram / Andrej Kiska
Miroslav Lajčák podal vo demisiu, premiér Pellegrini ho chce ešte presvedčiť. Foto: Vlado Anjel
Zdroj: archív
navigate_before
navigate_next