Domáce Politika Top

V Smere sa skloňujú predčasné voľby. Medzi Ficom a Pellegrinim to vrie

Robert Fico a Peter Pellegrini majú mať rozdielne predstavy o novom ministrovi financií. Zdroj: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA – Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) odpočítava doslova posledné hodiny na čele jedného z najdôležitejších rezortov. Už budúci týždeň by mal podať demisiu a od 1. júna zasadnúť do kresla guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). To, kto po ňom prevezme riadenie ministerstva, však stále nie je jasné. Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) síce včera vyhlásil, že to bude on sám, šéf Smeru-SD Robert Fico to však za hotovú vec nepovažuje. V strane to podľa našich informácií kvôli postu ministra financií poriadne vrie. Situáciu môžu nakoniec vyriešiť predčasné voľby.

 

Podľa slov predsedu vlády Petra Pellegriniho súčasný financmajster Peter Kažimír podá demisiu už budúci štvrtok. “Vzhľadom na to, aký významný tlak je dnes smerovaný na rezort financií a na naše verejné financie, si nemyslím, že by to vyjednávanie, ktoré bude nasledujúcich pár týždňov, mohol zvládnuť nový minister,” povedal na HNClube. Opraty rezortu financií chce preto dočasne chytiť do rúk on sám. A to dovtedy, kým sa nevyriešia všetky otázky ohľadne nových balíčkov či nových zásahov do daňového systému. “A keď toto všetko bude vyriešené, potom s radosťou odovzdám rezort novému ministrovi na dovládnutie,” povedal Pellegrini ako hotovú vec.

Fico to tak jasne nevidí

Netrvalo však dlho a šéf strany Smer-SD Robert Fico prišiel so svojou verziou toho, ako sa bude teraz situácia okolo riadenia ministerstva financií vyvíjať. Jeho slová pritom s jasným vyhlásením Pellegriniho nekorešpondovali. Situáciu majú doriešiť do konca budúceho týždňa. To, že by na čelo postavila strana dočasne premiéra, spomenul iba ako jednu z alternatív.“Sú dva procesy. Je proces ústavný a je proces politický alebo stranícky. Podľa našich predpisov, ktoré máme o akýchkoľvek nomináciách tohto typu, musí rozhodovať predsedníctvo. Čiže je tu niekoľko variantov – buď postaviť nového ministra financií, úplne nového, zobrať niekoho z Národnej rady alebo na nejaký čas bude túto prácu vykonávať premiér. O tomto bude rokovať predsedníctvo na budúci týždeň. Preto je ešte stále táto otázka otvorená,” uviedol Fico. O tom, že by mal Kažimír podať demisiu vo štvrtok, ako tvrdil Pellegrini, šéf Smeru nepovedal ani slovo.

Predseda vlády Peter Pellegrini označil Petra Kažimíra za najlepšieho ministra financií za posledných 25 rokov. FOTO: TASR

Adeptov mali viacero

V najsilnejšej koaličnej strane sa v súvislosti s novým ministrom financií mali dlhodobo skloňovať najmä dve mená – bývalého šéfa Finančnej správy Františka Imreczeho a predsedu finančného výboru a poslanca NR SR Ladislava Kamenického (Smer-SD). Zatiaľ, čo za Imreczem mal stáť šéf strany Robert Fico, Kamenického chcel do ministerského kresla presadiť premiér Peter Pellegrini. Post mal byť okrem toho ponúknutý aj generálnemu manažérovi strany Viktorovi Stromčekovi. Ten má s exekutívou skúsenosti, keď v druhej vláde Roberta Fica pôsobil ako štátny tajomník na ministerstve dopravy. V minulosti bol tiež šéfom Kancelárie NR SR. Ponuku na ministerské kreslo mal však odmietnuť.

Riešenie v predčasných voľbách

Súčasná nejasná situácia ohľadne mena nového ministra, ako aj to, že by sa šéfom rezortu mohol stať dočasne Peter Pellegrini, má byť podľa informácií Glob.sk výsledkom vnútorných bojov v strane. Post by tak nateraz totiž nedostal ani “Ficov človek” František Imrecze, ale zároveň ani Pellegrinim a Kažimírom pretláčaný Ladislav Kamenický. “Spokojné” by tak boli nateraz obe strany a je tiež možné, že otázku nového ministra by nemuseli riešiť v Smere už vôbec. Pellegrini by totiž rezort mohol riadiť až do mája, kedy sa má podľa našich informácií rozhodnúť o tom, či súčasná koalícia predsa len nepôjde do predčasných volieb. Tie by mohli byť najskôr na jeseň.