Domáce

V slovenských pohoriach platí mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto. Zdroj: Gettyimages

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – V slovenských pohoriach platí v nedeľu mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

„Zvýšené lavínové nebezpečenstvo je koncentrované na severne orientovaných vyššie položených svahoch a žľaboch najmä vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách. Lavínové nebezpečenstvo je značne lokálne,“ uviedol Biskupič. Snehová pokrývka je najmä na severne orientovaných a tienistých svahoch len mierne až slabo spevnená.

Sneh z posledného sneženia je vetrom uložený vo forme dosiek a vankúšov na tvrdom až zľadovatenom podklade. Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení. Na ostatných orientáciách v nižších polohách sneh vplyvom oteplenia a slnečného žiarenia sadol a stabilizoval sa.

Avšak pri veľkom dodatočnom zaťažení je možné uvoľniť stredne veľkú lavínu. V nedeľu ráno bolo na horách prevažne zamračené počasie. Teplota vzduchu sa pohybovala od -5 do -1 stupeň Celzia. Fúkal prevažne mierny severozápadný vietor do 5 metrov za sekundu.