Domáce Spoločnosť Top

Letecké dni SIAF pritiahnu na Sliač tisíce ľudí. Pozrite sa, aký program vás čaká

Na snímke akrobatická letecká skupina talianskeho vojenského letectva Frecce Tricolori letí nad Benátskym námestím (Piazza Venezia) v centre Ríma prí príležitosti Dòa národnej jednoty a ozbrojených síl v sobotu 4. novembra 2017. FOTO TASR/AP

SLIAČ (Rudolf Dac/TASR) – Už tento víkend sa bude konať na letisku Sliač najväčšia letecká udalosť na Slovensku. Odštartujú tu letecké dni Slovak International Air Fest – SIAF 2019, ktoré sú celosvetovo rešpektovanou udalosťou. Fanúšikovia sa opäť môžu tešiť na ukážku skvelej leteckej techniky a umenia pilotov zo Slovenska aj zo zahraničia.

 

Na slovenskej vojenskej leteckej základni v Sliači sa bude v dňoch 3.8. a 4.8., teda už tento víkend konať veľkolepé divadlo. Ide o tradičnú prehliadku leteckej techniky a umenia pilotáže. Víkendové podujatie  ponúkne 23 letových ukážok vo vzduchu a 21 kusov leteckej techniky na zemi.

Pre fanúšikov lietajúcich strojov je opäť pripravený zaujímavý program a svoje umenie predvedú posádky z celého sveta. Diváci si budú môcť vychutnať krásu leteckej techniky, mnohí návštevníci sa iste tešia najmä na vystúpenie leteckých akrobatických skupín. Na leteckej základni Sliač je v súčasnosti všetko pripravené na začiatok najväčšej leteckej šou na Slovensku.

Výkonný riaditeľ MLD SIAF Ivan Hůlek priblížil, že na podujatí sa predstavia účastníci z 13 európskych krajín. Vo svojej premiére sa predstaví špička sólovej akrobacie – grécky Zeus Demo Team a poľský Tiger Demo Team s lietadlami F-16C Block 52+. Francúzi predvedú majstrovstvo pilotáže na lietadle Alpha Jet.

Novinka na SIAF

„Z tých vrcholných ukážok na zemi by som chcel vyzdvihnúť najmä Apache útočník vrtuľník AH-64 americkej armády, ktorý sme tu ešte nemali. Bude tu lietadlo včasnej výstrahy a riadenia operácií Awacs E-3 A Sentry,“ priblížil Hůlek. Predstavia sa majstri sólovej akrobacie Martin Šonka a Zoltán Veres a uskutočnia sa tiež dynamické ukážky lietadiel Spitfire a JAK 3 U.

S bohatým letovým programom s novými typmi lietadiel a vrtuľníkov sa predstavia aj slovenské vzdušné sily. „Máme tu 15 kusov leteckej techniky, ktorá bude na statickej ukážke a dynamických ukážkach. Okrem toho tu na letisku máme aj pozemnú techniku ako vzdušných síl, tak pozemných síl,“ uviedol veliteľ Vzdušných síl Ozbrojených síl SR Ľubomír Svoboda. Piloti si podľa jeho slov pripravili niekoľko leteckých vystúpení, predvedú aj tzv. renegát, čiže pomoc lietadlu, ktoré môže byť v núdzi alebo je podozrivé, a jeho privedenie na pristátie, kde sa ho ujmú pozemné pohotovostné jednotky.

Už od včera sa na letisku diali prvé prílety. Spolu s množstvom leteckej techniky na letisku v Sliači pristálo aj transportné turbovrtuľové lietadlo patriace Armáde Slovenskej republiky C-27 J Spartan, či svetoznáma talianska akrobatická skupina Frecce Tricolori. Okrem mnohých ďalších prileteli aj bojové lietadlá Armády Českej republiky L-159 Alca. Fanúšikovia vojenskej leteckej techniky sa budú “pokochať” aj známym prieskumovým lietadlom AWACS patriace pod AEW&C (Airborne early warning and control) – NATO. To na letisko dosadlo v piatok krátko popoludní.

Plán miesta konania leteckých dní. Zdroj: SIAF

SOBOTA – 3. augusta 

Na druhý deň sú plánované ďalšie prílety a aj nácviky vystúpení. Okrem iných sa na letisku v Sliači objaví známa slovenská akrobatická skupina Očovskí bačovia, ktorá lieta na vetroňoch L-23 Superblaník.

V sobotu oficiálne odštartujú samotné letecké dni. Letisko bude pre návštevníkov otvorené od 8:00 hodiny. 

Prvý deň je rozdelený do štyroch blokov. Prvý bude trvať od 10:00 do 11:00 hodiny a absolvuje v ňom vzlet okrem iných slovenský C-27 J Spartan.

O 11:00 príde na rad slávnostný otvárací ceremoniál. Vystúpi na ňom napríklad slovenský Mig-29, ale aj letecký akrobat Martin Šonka na stroji Extra 300.

V druhom bloku (od 11:00 – 13:00) sa predvedie pilot maďarskej armády na stroji Jas-39 Gripen, vrtuľník slovenskej armády MI-35/24V Hind a spomínaní Očovskí bačovia. V treťom bloku sa predstaví grécky Zeus Demo Team s bojovým lietadlom F-16C, vzdušné sily Armády ČR na stroji L-159 Alca, dopravný Airbus A-319CJ patriaci letke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky a mnohí ďalší.

Štvrtý blok bude pre mnohých zlatým klincom dňa, pretože v ňom predvedú svoje úžasné umenie piloti z talianskej leteckej skupiny Frecce Tricolori na strojoch Aermacchi MB-339 A. Nebudú chýbať ani zoskoky padákom a ďalšie zaujímavé letecké ukážky.

Letisko sa uzavrie o 17:30 hodine.

Na snímke lietadlo C-27 J Spartan Vzdušných síl Ozbrojených síl SR počas 8. ročníka Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018 na letisku Sliač v sobotu 1. septembra 2018. Zdroj: TASR – Dušan Hein

NEDEĽA- 4. augusta

Nedeľný program je takisto rozdelený do štyroch blokov. V prvom (od 10:00 do 11:00) sa predstavia znova Očovskí bačovia, historický Supermarine Spitfire pilotovaný britským letcom Stephenon Steadom, ale aj poľský Tiger demo Team na bojovom lietadle F-16.

V druhom bloku (11:00 – 13:00 hod.) sa na oblohu vráti grécky Zeus Demo Team, slovenské vzdušné sily, ale aj slovenský Airbus A-319CJ z letky ministerstva vnútra. Rezort bude vo vzduchu reprezentovať aj vrtuľník Mi-171. Vzlietnu aj ďalšie zaujímavé stroje.

Tretí blok opäť spestrí bitevný vrtuľník slovenských vzdušných síl MI-35/24V, ďalej Poliak Mateusz Trama na historickom lietadle Jakovlev Yak-3 U a Slovenské krídla, s.r.o. na “veteránovi” – legendárnom cvičnom bojovom lietadle L-29 Delfín.

Letecké dni ukončí štvrtý blok (15:00 – 17:00 hod.). Divákov ohúria opäť Frecce Tricolori, akrobatický pilot Martin Šonka a slovenské vzdušné sily.

Letisko sa uzavrie o 17:30 hodine.

Na snímke akrobatické vystúpenie v podaní pilota Martina Šonku počas Festivalu letectva, ktorého sobotný program je venovaný 100. výročiu tragického úmrtia M. R. Štefánika. V Piešťanoch 4. mája 2019. Zdroj: TASR – Martin Palkovič

Praktické informácie

Okrem hlavného programu je pre deti pripravená herná zóna, v ktorej sa môžu vyšantiť napríklad na hernej konzole. Medzinárodné letecké dni sa snažia byť aj ekologické a ohľaduplné k prírode. V nápojových zónach sa bude čapovať pivo či nealko do zálohovaných pohárov.

Parkovať môžete zdarma na záchytných parkoviskách, z ktorých bude zabezpečená kyvadlová doprava takisto zdarma. SIAF do nášho kraja každoročne priláka rekordné počty turistov. Záleží nám preto na tom, aby ich zážitok nič nepokazilo a doprava v mieste podujatia bola bezpečná, plynulá a pre návštevníkov pohodlná. Preto sme aj tento rok zabezpečili bezplatnú kyvadlovú dopravu medzi záchytnými parkoviskami a areálom letiska,“ uviedol predseda Banskobystrického kraja Ján Lunter.

      Ako o tom BBSK informuje, v sobotu aj v nedeľu bude premávať desať autobusov z parkoviska III určeného pre návštevníkov prichádzajúcich k Letisku Sliač od východu – Košice, cesta I/50, a juhu – Krupina, cesta I/66. Autobusy budú v sobotu aj v nedeľu premávať od 7.00 h do 18.00 h.

      Na kyvadlovú dopravu budú podľa BBSK nasadené kĺbové 18-metrové nízkopodlažné klimatizované autobusy. Cestovanie by tak malo byť pohodlnejšie pre matky s kočíkmi, deti, starších občanov a pre ľudí s telesným postihnutím, respektíve na invalidnom vozíku. Spomínané autobusy sú totiž vybavené aj plošinou, ktorá je určená hlavne na bezproblémový nástup a výstup imobilných cestujúcich a vozičkárov.   Organizátori zároveň na Facebooku spustili skupinu “Cestujem na SIAF”, kde sa môžu kamaráti, susedia či známi z rovnakých miest vzájomne dohodnúť na zdieľanej jazde autom.

Ceny vstupeniek

Jednodňová obyčajná vstupenka

Sobota 3.8.2019 – 15.- €

Nedeľa 4.8.2019 – 15.- €

Jednodňová zľavnená vstupenka: od 6 do 15 rokov (deti do 6 rokov majú vstup zdarma, rok narodenia 2013 vrátane)

Sobota 3.8.2019 – 10.- €

Nedeľa 4.8.2019 – 10.- €

Pozor: Vstup pre deti do 15 rokov len v sprievode rodiča alebo zákonného zástupcu staršieho ako 18 rokov s platnou vstupenkou a s dokladom o veku dieťaťa (ideálna je karta poistenca, ktorú by mal mať každý pri sebe). V prípade, že záujemca o zľavu nepreukáže vek dieťaťa, nebude mu uznaná zľava.

Jednodňová zľavnená vstupenka ZŤP / ZŤP-S – sprievod zdarma
Sobota 3.8.2019 – 10.- €

Nedeľa 4.8.2019 – 10.- €
Cena vstupenky bez DPH 8.33- €, DPH 20% 1,67.- €, cena spolu: 10.- €
Pozor:
Nárok na zľavu je treba pri vstupe preukázať dokladom ZŤP / ZŤP-S

Jednodňová zľavnená vstupenka pre dôchodcov nad 62 rokov

Sobota 3.8.2019 – 10.- €
Nedeľa 4.8.2019 – 10.- €
Cena vstupenky bez DPH 8.33- €, DPH 20% 1,67.- €, cena spolu: 10.- €
Pozor:
Nárok na zľavu je treba pri vstupe preukázať občianskym preukazom, kartou poistenca, vodičským preukazom alebo pasom.

Ak ešte nemáte vstupenky, zakúpiť si ich môžete TU.

Galéria
Grécky Zeus Demo Team s bojovým lietadlom F-16C. Zdroj: SIAF
historický Supermarine Spitfire pilotovaný britským letcom Stephenon Steadom. Zdroj: SIAF
MIG-29 slovenských vzdušných síl. Zdroj: SIAF
Vrtuľník slovenskej armády MI-35/24V Hind. Zdroj: SIAF
Stroj maďarských vzdušných síl Jas-39 Gripen. Zdroj: SIAF
Dopravný Airbus A-319CJ patriaci letke Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Zdroj: SIAF
prieskumné lietadlo AWACS patriace pod AEW&C (Airborne early warning and control) – NATO. Zdroj: SIAF
navigate_before
navigate_next