Domáce Šport Top

V Semmeringu išlo o život. Obrovský slalom žien zrušili po prvom kole pre víchricu, lyžiarov museli evakuovať

V Semmeringu pre víchricu zrušili obrovský slalom žien Svetového pohára. Zdroj: TASR - Martin Baumann

SEMMERING – Obrovský slalom žien v Semmeringu museli po prvom kole zrušiť pre nepriaznivé poveternostné podmienky. V Rakúsku začalo extrémne fúkať a víchrica o rýchlosti takmer 100 kilometrov za hodinu prinútila organizátorov evakuovať lyžiarov, ich tímy, organizátorov aj všetkých novinárov do bezpečia. Bola to nepríjemná situácia pre Petru Vlhovú, najrýchlejšiu po prvom kole.

V rakúskom Semmeringu boli na programe dve disciplíny – obrovský slalom a slalom. Disciplíny, kde je jednou z najlepších Petra Vlhová a tak sa očakávala slovenská oslava. Veď v Semmeringu v roku 2012 debutovala vo Svetovom pohári a v roku 2018, na deň presne 28. decembra, tam dokonca vyhrala svoj prvý  “obrák”. Odvtedy sa veľa zmenilo. 25-ročná Liptáčka už nie je žiadne ucho, ale momentálne aktuálna líderka celkového poradia či trojnásobná medailistka z majstrovstiev sveta.

Do Rakúska prišla v komfortnej pozícii a chcela súťažný rok zakončiť ideálne plným počtom bodov. V slalome je aktuálne najlepšou na svete a v obrovskom slalome bola z posledných trinástich pretekov iba dvakrát mimo elitnej desiatky. Vypadla iba raz, paradoxne pred dvomi týždňami v Courcheveli. Teraz to malo byť iné. A to aj postavením na štarte, kde mala číslo päť. Pred ňou boli zoradené jej najväčšie konkurentky. Tessa Worleyová, Alice Robinsonová, Marta Bassinová a Federica Brignoneová. Až za Vlhovou išla Mikaela Shiffrinová, Sara Hectorová alebo Lara Gutová-Behramiová.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati obrovského slalomu. Zdroj: TASR / AP

Vlhová tak mala informácie o jazdách Bassinovej a spol. a ukázalo, že päťka bola tentokrát ideálne číslo. Vlhová síce nebola najrýchlejšia na všetkých medzičasoch, ale v rozhodujúcej spodnej časti trate mala nielen najlepšie lyže, ale aj najviac odvahy a najlepšiu kondíciu. V cieli bola o 22 stotín rýchlejšia ako líderka disciplíny Bassinová. Shiffrinová sa usadila na štvrtom mieste s mankom takmer 60 stotín sekundy a už iba piata Hectorová mala menšiu, ako sekundovú stratu.

Pre našu pretekárku to bola ideálna pozícia do druhého kola, no ešte nič nebolo rozhodnuté.  “Môj pocit nebol úplne najlepší, aj keď zo začiatku som sa cítila dobre. V strednej pasáži som sa musela dostať naspäť do rytmu. Na prehliadke trate sme si s trénerom Liviom Magonim povedali, že v spodnej časti musím riskovať. To som aj urobila a tam som ‘vyhrala’ prvé kolo,” povedala Vlhová v cieli.

Všetko vyzeralo pre ňu dokonale, až na počasie. V Semmeringu začalo totiž pred druhým kolom extrémne fúkať, vietor dosahoval v nárazoch až 80 kilometrov za hodinu a podmienky na svahu neboli regulárne. Aj preto sa štart posunul o 15 minút a čakalo sa, či sa vetrisko upokojí, alebo sa bude druhé kolo posúvať, respektíve či sa obrovský slalom nezruší. To bola pre Vlhovú tá najhoršia možná alternatíva. V hre bolo totiž 100 bodov, ďalší triumf, celkové aj priebežné poradie v disciplíne.

Nevyzeralo to vôbec dobre, najmä keď sa štart druhého kola posunul o ďalších 15 minút a v Semmeringu sa zdvihla poriadna víchrica. Prestala premávať lanovka, reklamné panely lietali na všetky strany, rovnako tak aj ochranné bariéry, vybavenie či stany. V cieľovej rovinke dokonca vydali príkaz opustiť všetky priestory a prišlo k hromadnej evakuácii. Zostať na svahu bolo životu nebezpečné a obrovský slalom napokon v Semmeringu zrušili. Pre Vlhovú nepríjemný šok, keďže po prvom kole bola prvá. No bezpečnosť bola – a správne – na prvom mieste. Víchrica V Semmeringu totiž bola extrémne nebezpečná.

V Semmeringu pre víchricu zrušili obrovský slalom žien Svetového pohára. Zdroj: TASR – Martin Baumann

Organizátori najskôr rozhodli o znížení štartovacej brány, ale situácia v rakúskom stredisku sa iba zhoršovala. “Mne sa to stalo na ZOH vo Vancouveri. Ale to nie je niečo, čo by pretekára poznačilo, jednoducho s týmto počíta každý,” povedala bývalá slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová.  Navyše, nebolo jasné, či sa obrovský slalom uskutoční v náhradnom termíne. V utorok je totiž naplánovaný slalom pod umelým osvetlením. “Hovorila som s Petriným bratom Borisom. Berú to tak, ako to je, sú pripravení zareagovať na situáciu. Teda, či sa pôjde druhé kolo, alebo sa pôjde od začiatku, alebo sa to zruší úplne. Sú pripravení na všetko a budú čakať tak ako my ostatní,” povedala po pretekoch Veronika Velez-Zuzulová.