Zahraničné

V ruskej bani začalo horieť. K baníkom sa záchranári nevedia dostať

Zdroj: TASR / AP

MOSKVA – Záchranári sa nevedia dostať k deviatim ruským baníkom, ktorí ostali uväznení v podzemí po tom, ako baňu v meste Solikamsk v Permskom kraji v oblasti Uralu zachvátil v sobotu požiar. S odvolaním sa na záchranárov o tom informovala agentúra TASS.

V čase vypuknutia požiaru pracovalo v bani 17 ľudí. Zachrániť a dostať do bezpečia sa podarilo osem z nich. Zvyšných deväť sa však nachádza v horiacej šachte v hĺbke približne 340 metrov pod povrchom Zeme.

Záchranári sa k min pre hustý dym a vysokú teplotu nemôžu dostať. Baníci podľa médií majú vybavenie do extrémnych podmienok.

“Záchranári sa zatiaľ pre vysokú teplotu a hustý dym nevedia dostať k deviatim ľuďom. Chýba približne desať metrov,” povedal zdroj, ktorého citovala agentúra TASS. Záchranári nemajú s baníkmi spojenie.

Podľa riaditeľa spoločnosti, ktorá baňu prevádzkuje, je pravdepodobnosť úspešnej záchrany mužov malá, uviedla agentúra Interfax.

Požiar vypukol v hĺbke 340 metrov. Pracovníci externej firmy tam pre baňu realizovali betónovú výstuž.  Úrady prvé správy o výbuchu metánu popreli a okolnosti nehody nie sú stále známe.