Spoločnosť Zahraničné

V roku 2018 prudko stúpol počet obetí leteckých nehôd

Príbuzní pasažierov zrúteného lietadla indonézskej nízkonákladovej spoločnosti Lion Air si prezerajú osobné veci, ktoré záchranári vylovili z mora v Jakarte 31. októbra 2018. (TASR/AP)

LONDÝN – V uplynulom roku v porovnaní s rokom 2017 prudko stúpol počet obetí leteckých nehôd. Rok 2018 bol však aj napriek tomu deviatym najbezpečnejším od začiatku vedenia štatistík, uvádza vo svojej správe organizácia Aviation Safety Network (ASN).

Letecké nešťastia pripravili podľa údajov ASN v minulom roku o život 556 ľudí, v roku 2017 si pre porovnanie vyžiadali iba 44 obetí. Najhoršou nehodou v roku 2018 bola v októbri havária lietadla spoločnosti Lion Air, ktoré sa zrútilo v Indonézii, pričom zahynulo 189 ľudí na palube. Júlová havária lietadla na Kube si vyžiadala 112 mŕtvych, vo februári nehodu lietadla v Iráne neprežilo 66 osôb.

Príčinami leteckých nehôd bývajú väčšinou mechanické závady, chyby pilotov či počasie. Rok 2017 bol naopak najbezpečnejším v histórii komerčného letectva a nehavarovalo počas neho žiadne veľké civilné lietadlo.

Potápačí hľadajú trosky a obete leteckého nešťastia Liona Air.