Zahraničné

V regióne Lombardsko hrozí pre koronavírus kolaps zdravotného systému

Ilustračné foto - Zdroj: TASR/JONHAP

RÍM – Taliansky región Lombardsko, ktorý bol v nedeľu spolu s ďalšími oblasťami na severe krajiny uzavretý pre šírenie koronavírusu, bojuje proti kolapsu zdravotného systému pod náporom stále pribúdajúcich nových prípadov nákazy. Informoval o tom rakúsky denník Kurier.

“Sme nútení rozostaviť postele dokonca aj na chodbách nemocníc. Prestavali sme celé časti nemocníc, aby sme vytvorili miesto pre pacientov na jednotkách intenzívnej starostlivosti,” uviedol v rozhovore pre denník Corriere della Sera zverejnenom v nedeľu Antonio Pesenti, vedúci lombardskej krízovej jednotky na oddelení intenzívnej starostlivosti.

“Ak obyvatelia nepochopia, že musia zostať doma, aby zabránili nakazeniu sa, bude situácia katastrofálna. Terajšia situácia je taká vážna, že počet lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti sa musel zdesaťnásobiť,” povedal Pesenti. Miestne zdravotnícke úrady predpokladajú, že do 26. marca bude v Lombardsku koronavírusom nakazených 18.000 ľudí, z čoho bude zhruba 3200 pacientov potrebovať hospitalizáciu na oddelení intenzívnej starostlivosti, čo je trikrát viac ako doteraz. Zdravotnícke orgány v Lombardsku tak podľa slov Pesentiho nebudú môcť zabezpečiť svoje zvyčajné štandardy kvality.

V Taliansku sa testom na koronavírus podľa tamojších médií podrobilo viacero ministrov po tom, ako v sobotu predseda vládnej Demokratickej strany (PD) Nicola Zingaretti oznámil, že je vírusom infikovaný. Ako píše agentúra APA, v uplynulých dňoch s ním prišlo do kontaktu viacero ministrov, ako napríklad minister hospodárstva Roberto Gualtieri či minister kultúry Dario Franceschini. V dobrovoľnej karanténe je napríklad starosta Florencie Dario Nardella. Taliansko v boji proti šíreniu nového koronavírusu uzavrelo v nedeľu región Lombardsko a ďalšie oblasti na severe krajiny. Vzhľadom na prísne obmedzenia pohybu sa vo faktickej karanténe na takmer mesiac ocitlo viac než 15 miliónov ľudí, teda asi štvrtina populácie Talianska.

Taliansky premiér Giuseppe Conte v noci na nedeľu oznámil, že podpísal nariadenie vlády zavádzajúce bezprecedentné opatrenia, ku ktorým patrí obmedzenie cestovania do určených oblastí i vycestovania z nich do 3. apríla. Vládny dekrét sa týka celého Lombardska a 14 provincií v ďalších regiónoch Piemont, Benátsko, Emilia-Romagna a Marky. Týkať sa tak bude aj lombarského hlavného mesta a finančnej metropoly krajiny Milána či turistami vyhľadávaných Benátok. Uzavreté budú múzeá, športové centrá, plavárne, nočné kluby, kasína či lyžiarske strediská, ako napríklad Bormio Ski či Santa Caterina, ktoré o tom upovedomili na svojich stránkach na Facebooku. Taliansko doposiaľ zaznamenalo 233 úmrtí na koronavírus, 5883 ľudí je nakazených, čo je najviac v Európe.