Domáce Kauzy Politika Top

V prípade vraždy Kuciaka chystajú obžaloby aj ďalšie obvinenia. Čižnár potvrdil lustráciu prokurátorov

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

BRATISLAVA – Takmer rok po úkladnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyšetrovanie naberá na obrátkach. Najvyšší predstavitelia orgánov činných v trestnom konaní oddelili s požehnaním ministerky vnútra Denisy Sakovej vyšetrovanie príprav troch vrážd od prípadu dvojnásobnej vraždy. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár spolu s policajným prezidentom Milanom Lučanským vysvetľovali, prečo sa tak rozhodli urobiť. Podľa nich šlo o opodstatnený krok. Zabrániť tým chcú aj úniku informácií.

 

Z vyšetrovacieho tímu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odňali vyšetrovanie, ktoré sa týka prípravy vraždy troch ľudí – prokurátora Maroša Žilinku, advokáta Daniela Lipšica a prvého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. Prípady pridelili inšpekcii ministerstva vnútra. Generálny prokurátor Jaromír Čižnár kritizoval hystériu, ktorá podľa neho okolo celej situácie vznikla. Podľa neho nešlo o žiadny zásah do vyšetrovacieho tímu, ani vyšetrovania samotného.  Tím, ktorý vyšetruje dvojnásobnú úkladnú vraždu ostáva vraj v pôvodnej zostave a nič na tom neplánujú meniť.

V prípade štyroch obvinených (objednávateľky Aleny Zsuzsovej, strelcovi Tomášovi Szabóovi, vodičovi Miroslavovi Marčekovi a sprostredkovateľovi Zoltánovi Andruskóovi) chceli podľa generálneho prokurátora do konca februára vzniesť obžaloby, ale s najväčšou pravdepodobnosťou to nestihnú. Tento dátum si stanovili vzhľadom k skutočnosti, že 21. februára bude prvé výročie od tejto smutnej udalosti. Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači, pričom sa potvrdilo, že hlavným cieľom bol investigatívny novinár a dôvodom bola jeho práca. 

Čižnár potvrdil, že majú už aj náhradný termín, ale nechcú ho zverejňovať v prípade, ak by nevyšiel. Podľa jeho slov však prvé obžaloby padnú v najbližšej dobe. O mesiac totiž končí obvineným 7-mesačná základná lehota väzby, z toho dôvodu budú musieť požiadať o predĺženie väzby, pričom ak súd zistí, že sú v konaní isté prieťahy, tak by to mohlo byť dôvodom na prepustenie obvinených. A to Čižnár nechce dopustiť. 

Generálna prokuratúra chcela vzniesť prvé obžaloby do konca februára vzhľadom na prvé výročie dvojnásobnej vraždy. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Kritizovali úniky informácií zo spisu

Dôvodom, prečo sa istú časť vyšetrovania rozhodli delegovať na inšpekciu ministerstva vnútra bolo, že chceli odťažiť vyšetrovací tím vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Dozoroví prokurátori ale ostali v oboch prípadoch tí istí. Podľa policajného prezidenta Milana Lučanského rozdelenie tímu do dvoch paralelných zložiek bolo spoločné rozhodnutie vedenia polície, generálnej prokuratúry, Úradu špeciálnej prokuratúry a Úradu inšpekčnej služby ministerstva vnútra. “Nikto nechcel narušiť tím, ktorý sa zaoberal prípadom vraždy novinára Kuciaka. Inšpekcia ministerstva vnútra sa nebude zaoberať vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, na to je iný tím, ale pôjde výlučne po tom, aby sa preukázala a riešila problematika vo vzťahu k policajtom a príprava úkladnej vraždy doktora Šufliarskeho,” vysvetlil Lučanský. 

Podľa slov Lučanského a Čižnára zvolili inšpekciu ministerstva vnútra aj preto, aby mohli prešetriť lustrácie dvoch prokurátorov. Tej sa mali dopustiť bývalí alebo súčasní príslušníci policajného zboru. Lučanský varoval pred tvrdými postihmi v prípade, ak sa toto podozrenie potvrdí. Čižnár zdôraznil, že niektoré záznamy daných osôb boli blokované v policajnom systéme. Lustrovať blokované údaje je podľa neho ťažké a nemožné bez spolupráce polície. Informácie, ktoré mali podozriví o advokátovi a prokurátoroch boli hrozivo detailné a sami ich nemohli získať. 

Dozorový prokurátor svojho nadriadeného doplnil o šokujúce informácie. Jedna z pripravovaných vrážd sa vraj mala udiať ešte pred smrťou Jána Kuciaka. Zabránila tomu vraj iba náhoda. Podrobnosti ani meno potencionálnej obete neuviedol. Vyšetrovací tím teraz podľa neho robí úkony vedúce k objednávateľom vraždy. “Pre nás je úplne bezpredmetné, o akú osobu ide,” povedal s tým, že keď bude zhromaždený dostatok dôkazov, padnú obvinenia. Je tiež podľa neho možné, že k prípadom sa pripojí aj kauza vraždy exprimátora Hurbanova, v ktorej je obvinená Alena Zsuzsová. “Blížime sa k takzvanému výročiu tejto smutnej udalosti. Chcem ubezpečiť vás, novinárov aj verejnosť, že Úrad špeciálnej prokuratúry tesne pred týmto výročím predstúpi pred verejnosť s akýmsi odpočtom našej činnosti. Predložíme vám konkrétne skutočnosti. Už teraz vyšetrovací spis má takmer 40 zväzkov,” uviedol. 

Pôvodný tím vyšetrovania vraždy Kuciaka a Kušnírovej vraj naďalej pracuje v rovnakom režime ako doteraz. Čižnár ostro kritizoval únik informácii zo spisu, ktorý bol podľa jeho slov už neúnosný. Rozdelenie vyšetrovania do dvoch tímov je podľa generálneho prokurátora najlepšie riešenie, ako tomu predísť. V prípade, ak sa časom preukáže spojitosť medzi oboma vyšetrovaniami, tímy sa znovu spoja. Varoval, že mohol zaviesť aj omnoho prísnejšie opatrenie, na základe ktorého by sa utajil celý spis, právni zástupcovia rodín by podpísali mlčanlivosť a nikto by sa k informáciám nedostal. 

Generálny prokurátor a prezident policajného zboru kritizovali úniky informácií z vyšetrovacieho spisu. Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Zvolili Lipšicov postup

Podľa slov generálneho prokurátora sa v prípade oddelenia tímov postupovalo podľa nariadenia ministerstva vnútra z roku 2010 – teda z čias, kedy bol ministrom vnútra Daniel Lipšic. On sám ho podľa Lučanského po polroku od zavedenia upravoval a zjemňoval. Na dokumentoch ukázal Lipšicove podpisy. V roku 2011 Lipšic ako minister podľa policajného prezidenta rovnako odňal vyšetrovanie prípravy úkladnej vraždy z vtedajšieho Úradu boja proti organizovanej kriminalite (dnešná NAKA) a pridelil ho Úradu boja proti korupcii. Lučanský sa následne zastal ministerky vnútra Denisy Sakovej, keď povedal, že o dohode nemala žiadne informácie a išlo iba o formálne opatrenie, ktoré ona musela podpísať. 

K veci sa vyjadril aj dozorový prokurátor, ktorý v tejto súvislosti zdôraznil, že rozhodnutie o rozdelení vecí prokurátori plne rešpektujú a argument o možnom “uprataní veci” ich urážajú. “Ďalšie vyšetrovanie vo všetkých veciach bude prebiehať za našej koordinácie,  to znamená koordinácie prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a konkrétnych vyšetrovateľov. Či už z protizločineckej jednotky, alebo zo sekcie kontroly inšpekčnej služby,” vysvetlil. Dodal, že sa predbežne dohodli na spôsobe výmeny informácií a akým spôsobom sa budú realizovať konkrétne vyšetrovacie úkony. A to spôsobom, aby sa preukázali inentity všetkých páchateľov a osôb, ktoré sa na daných trestných činoch podieľali.

Galéria
Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky, generálny prokurátor Jaromír Čižnár, policajný prezident Milan Lučanský sa vyjadrovali k stavu trestného konania úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a iných trestných konaní. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Jaromír Čižnár a Milan Lučanský. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Generálnym prokurátorom je aktuálne Jaromír Čižnár. Zdroj: TASR / Pavol Zachar
Alena Zsuzsová. Zdroj: SITA. Zdroj: SITA
Miroslav Marček mal byť šoférom, priznal sa však k streľbe. Zdroj: TASR / Dušan Hein
Novinára s jeho snúbenicou zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Zdroj: TASR / Jakub Kotian
Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili priamo v ich dome v obci Veľká Mača. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj
Obvinený strelec vo vražde Kuciaka a Kušnírovej Tomáš Szabó. Zdroj: TASR
Vyšetrovací spis vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice už má desiatky zväzkov. Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky
Vraždu mali plánovať aj na Daniela Lipšica, ktorý v súčasnosti zastupuje rodinu zavraždeného novinára. Zdroj: TASR
Peter Šufliarsky. Zdroj: archív
Podľa Čižnára boli informácie o Marošovi Žilinkovi boli až hrozivo desivé. Foto: SITA/Robert Tappert
Ministerka vnútra Denisa Saková o dohode o rozdelení vyšetrovania podľa Lučanského nevedela. Zdroj: Glob.sk/Dávid Duducz
Je to presne rok, čo polícia zasahovala na juhu krajiny. Zdroj: FB Polícia Slovenskej republiky
navigate_before
navigate_next