Spoločnosť Top Zahraničné

V prípade smrti Floyda existujú dva výsledky pitvy. Sú výrazne odlišné

Policajt Derek Chauvin, ktorý kľačal na krku George Floyda, je obvinený z vraždy tretieho stupňa. Zdroj: YouTube / TASR / AP

MINNEAPOLIS – George Floyd zomrel na následky policajného násilia. Svedčia o tom dve pitevné správy. Oficiálne vyšetrovanie a to, ktoré uskutočnila rodina, majú však veľmi rozdielne výsledky.

 

Týždeň po smrti Afroameričana Georgea Floyda v Minneapolise oficiálna pitevná správa potvrdila, že príčinou smrti bolo policajné násilie. Ako sa uvádza v správe zverejnenej v pondelok, u muža došlo k zástave srdca v dôsledku “tlaku na krk” počas policajnej operácie.

Príčina smrti bola označená ako “homicide”, čo možno preložiť ako “zabitie”, ale aj ako “usmrtenie”. V pitevnej správe sa zároveň zdôrazňuje, že nejde o právnu kvalifikáciu “viny alebo úmyslu”. Rozhodnutie je na súdoch, nie na patológovi.

Podľa oficiálnej pitvy trpel Floyd chorobami srdca a vysokým krvným tlakom. Okrem toho mu diagnostikovali “otravu fentanylom” a nedávne užívanie metamfetamínu.

Aj rodina si objednala pitvu

Výsledok pitvy, ktorú si objednala Floydova rodina, bol zverejnený krátko predtým. Ten ako príčinu smrti uvádza “udusenie pretrvávajúcim tlakom”. Tlak na Floydov chrbát zabránil prísunu krvi do mozgu a tiež rozťahovaniu pľúc, uviedol v pondelok v Minneapolise rodinný právnik Ben Crump.

Pozor, video nie je vhodné pre slabšie povahy a maloletých. Derek Chauvin kľačal Georgeovi Floydovi na krku takmer deväť minút. Zdroj: YouTube

V oficiálnej policajnej správe sa ako príčina smrti udusenie nespomínalo. Lekár poverený rodinou odmietol medzi inými aj informácie o Floydových predchádzajúcich ochoreniach koronárnych tepien.

Smrť 46-ročného muža pri jeho zatýkaní vyvolala celonárodné protesty a nepokoje. Z dôvodu ich eskalácie vyhlásili v desiatkach miest zákaz nočného vychádzania a to vrátane Washingtonu.

Floyd zomrel minulý týždeň v pondelok, keď policajt Derek Chauvin tlačil kolenom takmer deväť minút na jeho krk. Floyd sa opakovane sťažoval, že už nemôže dýchať, ale policajt tlak nepovolil. Ďalší dvaja policajt kľačali na jeho chrbte.

Právnik požaduje konanie aj proti ďalším policajtom

Antonio Romanucci, tiež právnik rodiny Floydovcov, žiada, aby boli obvinení všetci policajti, nie len Chauvin. “Okrem kolena na krku bola za smrť zodpovedná aj hmotnosť ostatných policajtov pôsobiaca na Georgeov chrbát. Bránilo to prietoku krvi do mozgu a prúdeniu vzduchu do pľúc,” povedal Romanucci. “Preto sú zodpovední všetci títo policajti, ktorí boli na mieste.”

Rodina a mnoho demonštrantov žiadajú obžalobu z vraždy. Zatiaľ bol Chauvin obvinený z vraždy tretieho stupňa. Je to slabšie obvinenie. Ale v prípade odsúdenia aj tak hrozí Chauvinovi trest 25 rokov väzenia.

Právnik Crump dodal, že nezávislá pitva a dôkaz na videu jasne preukázali, že Floyd zomrel ešte pred príchodom sanitky. “Sanitka bola jeho pohrebným vozom.”

Mohlo by vás zaujímať